Při koupi elektromobilu udělají mnozí chybu. Vozu, který draze koupí, se pak rádi zase zbaví

Udělat v životě chybu, to je běžné. Když se to ale stane při koupi auta, je to velký problém. Auto není levná věc a prodat ho je v dané chvíli to nejhorší, co můžeme udělat. Během pár dní totiž výrazně ztrácí na hodnotě. Přesto jsou lidé, co tyto peníze raději obětují. A to ve chvíli, kdy koupí elektromobil, u kterého přehlédli řadu důležitých věcí. Jakých?

Rychlost nabíjení

Při koupi elektromobilu je důležité hledět na to, jakou rychlostí se dané auto dokáže nabíjet. Pokud plánujete delší cestu, je tento parametr doslova klíčový. Jedině tak nebudete trávit na nabíjecích stanicích dlouhé hodiny. Minimálním standardem bývá u současných nabíjecích stanic výkon 50 kW, díky kterému lze za hodinu nabíjení dodat autu dojezd kolem 300–350 kilometrů. Pokud elektrické auto takový výkon nepodporuje, jeho majitel si na nabíječce počká. Klidně i hodiny.

Tepelné čerpadlo

Stejně jako auto se spalovacím motorem i elektromobil umí v létě klimatizovat a v zimě topit. Důležité je ale vědět, že k vytápění elektromobilu není používáno odpadního tepla jako u spalováku. Teplo se musí nějak vytvořit. Pokud auto není vybaveno tepelným čerpadlem, je to poměrně nepříjemná věc. V zimě se totiž spotřebuje na vytápění poměrně dost energie z akumulátoru, což se výrazně podepisuje i na celkovém dojezdu auta.

Zdroj obrázku: Freepik

Dojezd

Právě hodnota dojezdu je u elektromobilů velmi skloňovaným parametrem. Proto je třeba věnovat mu adekvátní pozornost. V první řadě je třeba vědět, zda je papírové hodnoty dojezdu dosaženo pomocí staršího cyklu NEDC, nebo moderního, více odpovídajícího reálnému provozu WLTP. Také je třeba zjistit, zda udávaná hodnota dojezdu je skutečně kombinovaným dojezdem, nebo hodnotou dosaženou ve městě – v těch se elektromobily cítí jako doma, dálnice jim naopak nesvědčí.

Mohlo by vás zajímat:  Autoškoly často vychovávají nebezpečné řidiče. Důvodem je honba za penězi i laxnost

Dotace

Projekty související s životním prostředím jsou v posledních letech zajímavě dotovány. Některé z dotací míří i do segmentu elektromobilů. Před koupí je vhodné zjistit si, zda dotace existují a co je pro ně nutno udělat. Nákup elektrického vozu umí zajímavě zvýhodnit.

Zdroj: https://insideevs.com/features/526571/five-common-ev-buying-mistakes/