Při koupi ojetého auta lze vyjednat vždy lepší cenu

Businessman Exchange Handing Car Keys Young Women

Podobně jako při jednání o slevě při nákupu nového automobilu v autosalonu je možné vyjednat slevu i při pořízení ojetého vozu. Tato možnost platí nejen v automobilových bazarech, ale dokonce i při jednání se soukromými prodejci. Málokdo je ale obeznámen s účinnými triky a způsoby jednání, které mohou vést k úspěšnému dosažení slevy. Je však výhodné se na tyto situace připravit a seznámit se s osvědčenými postupy. Finanční přínos může být zajímavý, ačkoliv nejde o žádný zázrak – slevy přesahující deset procent, které by mohly představovat i desetitisíce korun, nejsou výjimkou.

Skryjte své nadšení

Pokud jste nadšení z auta na první pohled, je důležité neukazovat to příliš zřetelně. Prodejci totiž vědí, že pokud vás vidí s radostným výrazem, nebudou mít motivaci slevit z ceny – předpokládají, že si auto stejně koupíte. Raději tedy zvolte neutrální, a možná až zklamaný výraz. Až přijde ten správný okamžik, požádejte o lepší cenu. Pokud bude možná sleva, můžete s prodejcem podepsat výhodnou smlouvu. Nezapomeňte, že případný zájem o auto by měl zůstat spíše skrytý, abyste si udrželi vyjednávací sílu.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní zimní pneumatiky vybereme podle označení, mnoho prozradí i recenze
Zdroj obrázku: Freepik

Mějte vyhlídnuté další auto

Stejně jako prodejci často tvrdí, že mají další zájemce o auto, i vy jako kupující můžete tvrdit, že máte zájem o jiné auto. Ukažte, že váháte a že byste mohli zvolit konkurenční nabídku. Při této příležitosti se zeptejte na možnou slevu, která by vás přesvědčila, že právě toto auto je pro vás to pravé. Mnohdy prodejce ustoupí a poskytne vám zajímavou slevu. Nicméně buďte obezřetní, abyste tuto taktiku nepoužívali příliš často, abyste neztratili důvěryhodnost a nedali najevo, že jde pouze o vyjednávací trik.

Mohlo by vás zajímat:  Design automobilů se mění. Do popředí nastupuje digitalizace, ekologie a bezpečnost

Využijte jakékoliv objevené problémy

Každý problém, který na autě objevíte, je dobrým důvodem ke snížení ceny. Během prohlídky a testování vozu buďte ostražití, a pokud vám něco nepřijde v pořádku, ihned to upozorněte a zeptejte se na důvod. I když se jedná o drobnosti, které reálně neovlivňují hodnotu auta, můžete je použít jako argument pro získání slevy. Pod tíhou těchto důvodů bude prodejce pravděpodobně ochoten kývnout na snížení ceny. Buďte však připraveni, že prodejce může nabídnout opravu těchto nedostatků na své náklady, takže si předem promyslete, co je pro vás výhodnější volba.

Zdroj: https://www.investopedia.com/articles/investing/091714/how-get-good-deal-used-car.asp
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora