Při nájezdu na dálnici způsobil nehodu. Důvodem bylo to, co dělá většina

Nájezd na dálnici je pro některé řidiče doslova nadlidský úkol. I když jsou vybudovány technicky správně, s dostatečně dlouhým připojovacím pruhem, řada řidičů neví, jak ho správně používat i co by v něm měla dělat. Přitom je to tak jednoduché. Kdo jezdí pravidelně, musí bohužel konstatovat, že správné používání připojovacího pruhu je pro Čechy něco zcela cizího. A tak je logické, že vznikají tyto nehody.

Honem se zařadit

Najede se na dálniční přivaděč, ten řidiče pošle do připojovacího pruhu a zde už nezkušený a špatný řidič udělá ten nejhorší manévr, co jenom udělat může. Zapne levý blinkr a začne se honem řadit do dálničního pruhu. Jde o chybu, která může stát životy, jelikož rozdíl v rychlostech je ohromný.

Řidič, který do připojovacího pruhu najel, má rychlost pár desítek kilometrů. A v této rychlosti se řadí do pruhu dálničního, kde za dodržení předpisů jedou auta rychlostí 130 kilometrů v hodině. Přitom dráha zastavení ve 130 kilometrech za hodinu je až 130 metrů. Vozidlo jedoucí po dálnici nemá šanci včas zastavit a přichází náraz, který může mít fatální následky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Raději zastavím

Je tu ještě druhá chyba, která končí nehodou. Nepochopitelné zastavení v připojovacím pruhu. V některých případech hned na jeho začátku, kde řidič číhá na to, až se bude moci v podstatě z nulové rychlosti zařadit do dálničního pruhu. Nebo dojde k zastavení v jeho polovině až konci, kdy si řidič není jistý bezpečným zařazením a tak raději zastaví.

I to jsou případy, které způsobí dopravní nehodu. Nikdo z nás, kdo na připojovací pruh vjíždí, nepočítá s tím, že by se vozidlo před námi rozhodlo zastavit. Více si hlídáme provoz v zrcátku, zrychlujeme a hledáme prostor pro bezpečné zařazení. A najednou rána do vozidla před námi, jehož řidič se zcela nepochopitelně rozhodl šlápnout v připojovacím pruhu na brzdový pedál.

Zdroj: Autorský text
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora