Při plánování cesty do zahraničí se snaží řidiči ušetřit, ve výsledku si způsobí zbytečné komplikace

Když se chystáme jet na delší cestu, je namístě ji důkladně naplánovat. Toto téma je aktuálnější se startem letní sezony, kdy mnoho lidí míří na dovolenou do zahraničí. Mnozí však své cesty plánují natolik špatně, že je dovolená vyjde podstatně dráž a v autě si posedí déle, než by chtěli. Co patří mezi největší chyby?

Termín odjezdu a příjezdu

V mnoha destinacích jsou jasně dané turnusy, které se bohužel nedají ovlivnit. Jde hlavně o zájezdy pořádané cestovní kanceláří. Kdo však plánuje dovolenou na vlastní pěst, měl by volit termín odjezdu a příjezdu tak, aby byly mimo termíny nástupu a ukončení ubytování. Jedině tak se lze při cestě jednoduše vyhnout kolonám.

Dálniční známky

Není nic známějšího než snaha mnohých turistů vyhnout se při cestě do Chorvatska Slovinsku kvůli zpoplatněné dálnici. Je pravdou, že jde o krátký úsek a cena známek je celkem vysoká. Na druhou stranu je dobré brát v potaz, že objízdná trasa může být co do kilometrů delší a komplikovanější. To znamená více spáleného paliva, ale i delší pobyt v autě.

Zdroj obrázku: Freepik

Mýtné brány

Řada lidí se chce vyhnout dálnicím, jelikož jsou placené ve formě mýta. Nejenom že se jejich cesta zbytečně prodlouží, ale je tu ještě jedna komplikace. Jsou oblasti, kde se mýtu člověk nevyhne. Pokud jich je několik během celé cesty, není nic výjimečného, že částka za ně může dosahovat podobné sumy, jako když by byla využita dálnice v celé své délce. Čím déle je využita, tím v přepočtu na kilometr vychází mýto lépe.

Nastavení navigace

Mnoho navigací umožní nastavit, zda má být trasa rychlá, krátká nebo ekonomická. Při delších cestách je vhodné volit možnost první. Ne každý to dělá, a tak ve snaze ušetřit může trasa trvat podstatně déle, než je běžné. A pobyt v autě není jistě příjemný nikomu, zvláště když se musí pomalým tempem projíždět centrum města místo toho, aby se jelo po sice delším, ale rychlejším obchvatu.

Zdroj: https://www.smartertravel.com/5-worst-trip-planning-mistakes-avoid/