Při policejní kontrole se lze vyhnout pokutě celkem jednoduše. Ne každý ale zná všechny možnosti

Policejní kontrola není nic příjemného. A je jedno, zda je namátková, nebo je spojena s podezřením na konkrétní přestupek. V obou případech to znamená primárně zdržení, možná i zaplacení pokuty. A v jaké je výši? Ovlivňuje to především závažnost přestupku, ale i to, jak s policií jednáme.

Spáchali jsme něco?

V první řadě je třeba si uvědomit, že důvodem silniční kontroly je v podstatě podezření ze spáchání přestupku. Že nás policie zastaví a má v plánu pokutovat, ještě neznamená, že jsme daný přestupek prokazatelně spáchali. Hádat se v tu chvíli s policií rozhodně nemá cenu. Je to zbytečná ztráta času pro obě strany a na místě se stejně nic nevyřeší. Pokud si myslíte, že jste se přestupku nedopustili, nechte případ jít do správního řízení. V něm máte mnohem více možností k obhajobě.

Zdroj obrázku: Freepik

Řešení na místě je přiznání

Mnoho řidičů je doslova dotlačeno k tomu, aby byl přestupek řešený na místě. Jistou motivací je v tomhle pro ně i fakt, že v rámci blokového vyřešení je výše pokuty menší než u správního řízení. Je však třeba dodat, že kdo souhlasí s blokovou pokutou, ten se de facto přiznává k tomu, že přestupek, ze kterého je podezírán, spáchal. Toto řešení je samozřejmě vhodné pro toho, kdo si je jasně vědom, že udělal něco nezákonného.

Mohlo by vás zajímat:  V létě pomůže se řízením známý módní doplněk. Málokdo ho ale vozí

V takovém případě opravdu nemá cenu hnát věc do správního řízení nebo se s policií hádat. Naopak slušný přístup, omluva a vysvětlení situace můžou policistu často obměkčit natolik, že zvolí pokutu na hranici nejnižší sazby, kterou může dát.

Správní řízení je standard

Jsou řidiči, kteří se bojí nechat věc přesunout do správního řízení. Doslova si myslí, že jde o jakousi aroganci proti zasahujícímu policistovi. Tak to ale není. Pokud opět zachováte slušnost, sdělíte hlídce, že si úplně nejste jistí přestupkovým jednáním a radši byste věc řešili ve správním řízení, musí vám policisté pochopitelně vyhovět.

Zdroj: https://www.motorist.sg/article/1008/traffic-offences-how-to-avoid-getting-fined