Při přezutí pneumatik zapomínáme na jednu klíčovou kontrolu. Ta přitom ušetří peníze i čas

Při přezutí pneumatik je několik úkonů, které je vhodné udělat. Patří mezi ně to obligátní činnosti, jako je vyvážení kol, jejich dofouknutí, ale i kontrola toho, zda sundávaná sada není nějak poškozena. Následuje samozřejmě utažení nových kol, umytí starých a celý úkon by měl být u konce. A i když se zdá, že se na nic nezapomnělo, opak je pravdou. Jedna věc se přece jenom neudělala.

Jedna důležitá kontrola

Řada lidí při přezouvání kontroluje jenom pneumatiky. Ideální je kontrolovat vždy ty sundávané, jelikož u nových už je na to přece jenom pozdě. Kontroluje se hlavně hloubka desénu – zda budou sloužit ještě příští sezonu, nebo je půl roku čas na koupi nových. Dále se kontroluje také to, zda pneumatika není někde poškozená, což by mohlo v provozu působit problémy. Jedna důležitá kontrola se ale zanedbává. Proto, že se netýká přímo pneumatik, ale při jejich výměně je na danou kontrolu ideální doba.

Zdroj obrázku: Freepik

Prohlédněte brzdy

Když už je kolo sundané, dokonale se tak odkrývá prostor, kdy je možné zkontrolovat brzdy na autě. Tedy jak kotouče, tak i destičky. Věcí, na které je dobré hledět, je hned několik. Základem je kontrola toho, zda jsou kotouče v pořádku – tedy zda nejsou prasklé nebo zda dochází k víceméně rovnoměrnému opotřebení. Dále je třeba podívat se i na opotřebovanost. Jak brzdových kotoučů, tak samozřejmě i destiček. Brzdy jsou důležitou součástí vozu, a tak daný prvek není radno podceňovat.

Mohlo by vás zajímat:  Ignorace kontrolek může být hazard se životem. Riziko znamenají nejen ty červené

Úspora času i peněz

V konečném důsledku je tato podceňovaná kontrola velmi důležitá, jelikož může ušetřit čas i peníze. Kontrolou lze zjistit, jak dlouho ještě brzdy zhruba vydrží. Případnou výměnu tak lze realizovat při následném přezutí, když už budou kola dole. Nebude nutné nejprve přezout, následně teprve objednat díly, znovu kola sundat, vyměnit brzdy a disky s pneumatikami nasadit. To je nejenom zdržující, ale v servise také účtované.

Zdroj: https://www.cobratrailer.com/wp-content/uploads/ALKOBrakingOperation.pdf