Při rozsvícení kontrolky není třeba panikařit. Většinu z nich můžeme s ledovým klidem ignorovat

Pokud se nám na přístrojové desce objeví neznámá kontrolka, často začínáme zmatkovat a panikařit. Mnohdy je ale daný stav zcela zbytečný. Málokdo samozřejmě zná všechny možné kontrolky, těch může být na několik desítek. Je proto vhodné pamatovat si jediné – důležitost se liší podle barev. U některých tak není důvod cokoliv řešit.

Zelená barva

Pokud se na palubní desce rozsvítí zelená kontrolka, dá se říci, že v tu chvíli nemusíme vlastně vůbec nic řešit, nemusíme se ničeho bát a můžeme v klidu pokračovat v jízdě. Zeleně jsou například označeny i kontrolky, které monitorují systém – může to být třeba oboustranná šipka nebo nápis „ready“. Též se zelenou označují třeba světla nebo aktivované automatické stěrače. Je tedy patrné, že zelená kontrolka má hlavně informační charakter a není důvod z ní mít strach.

Zdroj obrázku: Freepik

Oranžová barva

Občas může dojít k tomu, že se rozsvítí oranžová kontrolka. Dá se říct, že na tuto barvu můžeme pohlížet ze dvou pohledů. Buď tak, že se právě něco děje, nebo tak, že něco funguje nestandardně. I přes rozsvícenou oranžovou kontrolku ale můžeme pokračovat. Velmi často se setkáme třeba s oranžovým označením vypnuté stabilizace nebo start-stop systému – auto nás kontrolkou informuje, že systémy nejsou aktivní. U naftových aut se zase oranžovou volbou rozsvěcuje kontrolka žhavení, která je aktivní před nastartováním.

Červená barva

Červené kontrolky už mohou být rizikem. Ale ne vždy. Červené kontrolky totiž značí třeba i zataženou ruční brzdu – v takovém případě by se hodila spíše oranžová barva. Stejně jako třeba v případě otevřených dveří, což signalizuje opět kontrolka červená. Když se ale rozsvítí třeba symbol motoru, teploty, nápis „stop“, nebo něco podobně riskantního, je namístě v tomto případě raději zastavit vozidlo a dále nepokračovat. Může to mít větší následky, než se zdá.

Zdroj: https://www.mycarhelpline.com/index.php?option=com_easyblog&view=entry&id=212&Itemid=91