Při setkání se zvěří je v některých případech lepší ji srazit než uhnout

Male Deer Running Across Scenic Road Surrounded By Trees

Ne, nesnažíme se vás nabádat k bezohledné jízdě a záměrnému srážení všech zvířat, která se vám dostanou do jízdní dráhy. V mnoha případech je však dobrý úmysl, tedy snaha vyhnout se zvířeti ve vozovce, vykoupen mnohem horšími škodami na vozidle, a v těch nejhorších případech i na zdravím řidiče či spolujezdců. To když strhnete řízení příliš a skončíte v příkopu, nebo dokonce nabouráte do stromu. Jak se tedy správně zachovat v případě, že vám srážka se zvěří hrozí, a jak se chovat obecně? To se dočtete v tomto článku.

Mohlo by vás zajímat:  I přes zdražování elektřiny jsou na tom majitelé elektromobilů v mnohém lépe než řidiči spalováků

Pojištění

Pokud bydlíte někde na venkově nebo pokud pravidelně jezdíte na chatu či chalupu, rozhodně byste neměli zapomenout na vhodné pojištění. Připojistit střet se zvěří si můžete při sjednávání povinného ručení, případně jej můžete zahrnout v havarijním pojištění. V obou případech se cena pojistky navýší nanejvýš o několik stokorun, ale škoda, kterou může srážka se zvěří způsobit, obvykle dosahuje desítek tisíc korun. Jen pozor na výši spoluúčasti, která má hlavní vliv na výhodnost či nevýhodnost pojistky.

Mohlo by vás zajímat:  Tankovací karty jsou stále oblíbenější. Šetří náklady a chrání před koronavirem
Zdroj obrázku: Freepik

Styl jízdy

Střet se zvěří hrozí hlavně na jaře, v době, kdy se lesní zvěř obvykle páří, a pak krátce poté, co se mláďata naučí chodit. V tomto období byste měli přizpůsobit svůj styl jízdy, a to zejména večer a v noci. Nebezpečné přitom mohou být i dlouhé rovné úseky, které zdánlivě svádí k nepozornosti. Srna nebo třeba zajíc se mohou vynořit prakticky kdekoli, mimo město tedy dbejte zvýšené opatrnosti.

Střet se psem či kočkou

Nebezpečí však hrozí i ve městech a na vesnicích, kde vám do vozovky může vběhnout některý z domácích mazlíčků. Je dobré vědět, že za případnou způsobenou škodu je zodpovědný majitel zvířete, a to i v případě, že ve snaze vyhnout se střetu nabouráte. V takovém případě však na vás leží důkazní břemeno, aby bylo možné škodu pokrýt z pojištění zodpovědnosti majitele zvířete, případně ji na něm vymáhat přímo.

Zdroj: https://transit.tir.cz/en/2020/08/25/collisions-with-wild-animals/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora