Při silném větru je základem zpomalit a pevně držet volant

Man Driving With His Girlfriend

Bezpečná jízda v silném větru je důležitým tématem, které je často při výuce v autoškole zcela opomíjeno. Se změnami klimatu, které se v posledních letech projevují s rostoucí intenzitou, nás přitom bude extrémní počasí potkávat stále častěji. Následující článek přináší několik užitečných tipů, jak se přizpůsobit silnému větru, a neohrozit tak nejen sebe, ale ani další účastníky silničního provozu.

Zpomalte a udržujte bezpečnou vzdálenost

Při silných poryvech větru je nutné zpomalit, a to s přihlédnutím k okolním podmínkám a tomu, jaký vůz řídíte a jak je naložený. Těžší vozidla s nižším těžištěm jsou pochopitelně ve větru stabilnější, naopak menší osobní auto se střešním nosičem nebo třeba koly na střeše se může stát i neřízenou střelou. Zároveň je vhodné dbát na dodržování bezpečného odstupu od vozidla před sebou. Zejména pokud je to užitkový vůz nebo auto s nákladem na střeše, který může poryv větru strhnout.

Mohlo by vás zajímat:  I s výkonným autem mnozí zdržují provoz. Důvodem jsou často nepochopitelné věci
Zdroj obrázku: Freepik

Volant držte pevně

Pevný úchop volantu má většina z nás spjatý s prvními dny v autoškole nebo nezkušenými řidiči. Pravdou však je, že držet se pevně volantu není žádným důkazem nedostatečné praxe řidiče, právě naopak. Díky pevnému úchopu získáte lepší přehled o poryvech větru a budete mít vůz lépe pod kontrolou, i když se vítr začne točit nebo když přejíždíte z jednoho místa do druhého, například z lesa do pole či naopak.

Připravte se na poryvy větru

Na první pohled to může vypadat jako samozřejmost, na druhý jako hloupost. Doporučujeme čekat nečekané, konkrétně nečekané poryvy větru. Faktem nicméně je, že silný vítr je jen zřídkakdy homogenní, většinou fouká v poryvech, mezi kterými jsou okamžiky zdánlivého klidu. Tím je ovšem nárazový vítr nebezpečnější, protože na každý poryv je třeba reagovat separátně. Taková jízda je velmi náročná, a tak řada řidičů raději v silném větru auto na chvíli odstaví na odpočivadle, dokud se živly neuklidní.

Zdroj: https://www.tdi.texas.gov/tips/safety/driving-windy.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora