Při věšení roušky na zpětné zrcátko může řidičům hrozit i nemalá pokuta

Mask 5155375 1280

Povinnost nosit roušku či jinou ochranu úst a nosu s sebou přináší celou řadu potíží. Rouška je totiž za jízdy poměrně nepohodlná, a pokud řidič nosí brýle, může být i nebezpečná. Naštěstí ji většinou při řízení mít nemusíte. To pokud jedete sami, nebo pokud s vámi v autě sedí pouze členové vaší domácnosti. A protože vzhledem k všemožným regulacím, které momentálně platí, stejně většina z nás nikoho cizího nevozí, řeší čeští řidiči příslovečnou Nerudovskou otázku „Kam s ní?“.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na zrcátko ne!

Jedna možnost se nabízí sama – na zpětné zrcátko jsme si zvykli věšet různé osvěžovače vzduchu nebo talismany, a tak vypadá jako optimální věšák na roušku. Ale zdání v tomto případě klame. Rouška je na zrcátku nebezpečná hned ze dvou hlavních důvodů:

  • S rouškou bychom měli zacházet jako se zdravotně závadným infekčním materiálem. Při užívání se v ní hromadí bakterie, roztoči a viry, a to na vnější i vnitřní straně. Pokud si ji dobrovolně pověsím jen půl metru od obličeje, ohrožujeme tím nejen sebe, ale i případného spolujezdce.
  • Věšení roušky nebo jiného předmětu, který omezuje výhled řidiče, na zrcátko je v rozporu s platným silničním zákonem. Policisté vás za takový přestupek mohou pokutovat. A podle informací z českých silnic tak někteří už činí, byť většina hlídek řeší tohle provinění domluvou.
Mohlo by vás zajímat:  Dobré osvětlení a viditelnost jsou klíčové pro bezpečnou jízdu, především v zimě
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kam tedy ano?

Úplně nejlepší je roušku nechat na obličeji, zejména pokud jedete jen krátce, například do práce. Při delších jízdách můžete roušku bezpečně odložit do plastové krabičky nebo igelitového pytlíku a ty uklidit do některé z přihrádek, které se v autech nachází. Jednorázovou roušku také můžete před nasednutím do auta vyhodit, máte-li k dispozici záložní. Tohle řešení je ze zdravotního hlediska tou vůbec nejlepší variantou a vyjde vás jen na několik korun, pokud kupujete roušky ve velkých baleních.

Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora