Při viditelném kouři z výfuku není nutné panikařit. Vždy záleží na jeho barvě

Air Pollution Crisis City From Diesel Vehicle Exhaust Pipe Road

Kdo má auto se spalovacím motorem, dobře ví, že spaliny z něho musí někudy odcházet pryč. K tomu slouží výfukový systém auta. A právě barva kouře, který z auta vychází, může být důvodem ke znepokojení. Ale ne vždy. V mnoha případech se prostě nic neděje.

Ano, auta kouří

V první řadě byste si měli uvědomit, že v autě je spalovací motor, v něm probíhá hoření nafty nebo benzínu a spaliny musí někudy odcházet pryč. K tomu slouží výfukový systém, a tak právě zde, na jeho konci, vzniká kouř. Čím novější máte auto, které už plní nejpřísnější normy, tím méně znatelný kouř bude. U starších aut je tomu přesně naopak.

Mohlo by vás zajímat:  Nová Kia EV9: Plně nabitá baterie vozidla vám zajistí elektřinu pro celý dům až na 4 dny
Zdroj obrázku: Freepik

Někdy je to normální

Jsou situace, kdy kouř z výfuku rozhodně není žádným důvodem ke znepokojování. Typicky daná situace nastane, pokud je venku příliš chladno a vy jedete se studeným motorem. Než se motor a výfukové potrubí ohřejí, může to budit dojem, že auto nadměrně kouří. Tady nepropadejte panice, u studeného motoru je to v chladném počasí zcela normální. Až se motor zahřeje, bude to v pořádku.

Propadat panice není nutné ani v případě, kdy se z auta line černý kouř. Tady to sice už značí, že něco není úplně v pořádku, ale o nějaký problém, kvůli kterému byste museli hned zastavit, se obvykle nejedná. Problémem může být klidně i zanesený filtr. Návštěvu servisu při černém dýmu neodkládejte, ale rozhodně tam nemusíte okamžitě.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim je pro pneumatiky výzva. Jejich údržbu v tomto období není radno podcenit

Když je to vážnější

Jsou ale situace, kdy to může být vážnější. Třeba charakteristický bílý kouř, který může ukazovat na problém s těsněním, nebo dokonce na prasklinu. Na lehkou váhu není vhodné brát ani modrý kouř, protože ten ukazuje na fakt, že motor spaluje také olej, který se do něho nějakým způsobem dostává. V obou těchto případech není vhodné brát situaci na lehkou váhu. Ideální je rovnou zastavit, zavolat si odtah a nechat auto dopravit do servisu. Další jízda může vše jenom zhoršit.

Zdroj: https://www.carrsubaru.com/service/4-causes-of-smoke-from-car-exhaust-pipe
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora