Při výběru auta se hlavním stává parametr, který byl v předchozích letech spíš okrajový

Při pořizování auta může vstupovat do hry mnoho věcí. Vybírá se podle značky, typu, velikosti, ale také podle motorizace, výkonu, výbavy nebo třeba designu. Co se v posledních letech až tolik neřešilo, se však nyní dostává do popředí. A není se čemu divit. Daný údaj má aktuálně mnohem větší vliv, než tomu bylo kdy dříve.

Jaká je spotřeba?

Ceny benzínu a nafty se dlouhou dobu nijak výrazně nehýbaly. Lidé proto ani tolik nehleděli na to, jakou má kupované auto spotřebu. Bylo to sice něco, o co se zajímali, ale spíše okrajově. Nyní tento parametr při výběru vozu opět vstupuje do hry. Ceny pohonných hmot vyletěly nahoru a drží se na poměrně vysokých cenách. To dělá vrásky mnoha motoristům. A zcela oprávněně.

Každá deci se počítá

V minulosti spotřeba při výběru auta sice vstupovala do hry, ale ne až tak radikálně, řešil se spíše každý litr. Jelikož se řada aut držela na víceméně stejné spotřebě, nepřicházel tento papírový údaj až tak moc v úvahu. Nyní, kdy ceny pohonných hmot atakují ty nejvyšší historické ceny, je to jiné. Nyní se řeší už každý decilitr papírové spotřeby. A není se čemu divit.

Zdroj obrázku: Freepik

Auto, které se prodraží

Sledovat při koupi spotřebu auta je při dnešních cenách důležitější než cokoliv jiného. Provoz auta se totiž může značně prodražit. Roli už může hrát klidně každý decilitr, protože při průměrném nájezdu náklady na provoz výrazně stoupají až do enormních výšin. Z původně levného auta – pokud šlo o kupní cenu – se stane dopravní prostředek, který není moc ekonomický.

Pozor na papírové hodnoty

Při výběru auta podle spotřeby je také třeba brát v potaz to, že papírové hodnoty nemusí zcela odpovídat realitě. Také je nutné nezaměňovat tu správnou spotřebu, jelikož je rozdíl mezi tou kombinovanou, městskou nebo mimoměstskou. Hledět je ideální na všechny vypočítané varianty, zvláště pokud se s autem bude jezdit opravdu různorodě.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2022/07/01/business/economy/gas-prices-driving-inflation.html