Při výběru ojetiny se zaměřte na těchto 5 věcí. Jaké to jsou?

Vybírání ojetého auta se může ukázat jako složitá záležitost, na které se nezkušený řidič snadno spálí. Jsou ale určité zásady, které když budete dodržovat, tak se riziko, že se to stane i vám, minimalizuje. Stačí dodržovat 5 jednoduchých kroků.

Na co se zaměřit nejdřív

Auto, které si již něco odsloužilo, je potřeba zkontrolovat po všech směrech. Je ale dobré postupovat systematicky a postupně zkontrolovat všechny zásadní části.

Nejdříve začněte s tím nejjednodušším – exteriérem. To, jak auto vypadá, může hodně napovědět, jak se o něj předchozí majitel staral. Zaměřte se především na:

  • Korozi
  • Odřeniny
  • Pneumatiky
  • Osvětlení

Pokud je auto poškrábané nebo promáčklé, měl by vám být majitel schopný vysvětlit, jak a kdy se to stalo. Při kontrole kol se zaměřte i na disky – jsou-li hodně odřené, majitel nepatřil mezi nejšetrnější řidiče. Také si nezapomeňte zkontrolovat vzorek pneumatik a jeho sjetí.

Další důležitá záležitost, kterou byste v žádném případě neměli podcenit, je kontrola elektronických systémů. Ve chvíli, kdy otočíte klíčem a počkáte, by měly postupně zhasnout všechny varovné kontrolky. Pokud některá svítí, že záhodno na to přijít proč. Není špatné podrobit systému podrobnější kontrole skrz automobilovou diagnostiku.

Díky OBD-konektoru se skrz wifi nebo Bluetooth připojíte a jednoduše zjistíte, jaké chybové hlášky jsou v systému auta uloženy. Čím je auto modernější, tím větší pozornost byste tomuhle kroku měli přikládat.

Co pohlídat v motorovém prostoru a interiéru

Nikdo, kdo kupuje ojeté auto, by se neměl zapomenout podívat i pod kapotu. Ideální a nejvýše žádoucí je, aby v motorovém prostoru nebylo vidět poškození, náraz nebo třeba únik kapalin. Taky můžete rovnou zkontrolovat, zda jsou všechny kapaliny správně doplněny.

Když se podíváte na víčko olejového otvoru, neměl by tu být žádný bílý povlak. Pokud ano, je třeba věc rychle řešit, aby se vám používání špatného oleje zásadně neprodražilo. Nezapomeňte ani zkontrolovat chladící kapalinu studeného agregátu.

Mohlo by vás zajímat:  Toyota již brzy představí automatické řízení!

Vnitřní prostor vozu vyzkoušejte celkově – včetně veškeré elektronických zařízení. Veškeré funkce by měly fungovat na první pokud. Jejich zpomalenost nebo nefunkčnost značí problémy. To, jak se k autu řidič choval, můžete poznat i podle stupně odření volantu a řadící páky.

Samozřejmou součástí kontroly je kontrola kufru, který by měl být čistý a pod jeho podlahou bystě měli mít k dispozici všechny potřebnosti k opravě prázdného kola.

Bez testovací jízdy nebrat

Testovací jízda je asi nejdůležitější součástí výběru vozu. Ojetý vůz by měl bez problému nastartovat i se studeným motorem. Omezte komunikaci s prodejcem a poslouchejte, jestli neuslyšíte žádné varovné zvuky jako klepání nebo pískání. I náhlý zápach může signalizovat problém. Dbejte na to, aby byl testovací okruh dostatečně dlouhý a stihli jste vyzkoušet všechny rychlosti.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora