Pokud nepatříte mezi těch několik českých řidičů, kteří jezdí na celoročních pneumatikách, v nadcházejících týdnech se nevyhnete přezutí z letních gum na zimní. Což se vám může také ošklivě prodražit, pokud si nedáte pozor. A nejde jen o využití služeb autoservisu, který je nejdražší v okolí, a ještě si naúčtuje expresní příplatek, protože budete přezouvání domlouvat na poslední chvíli. Mnohem větší riziko je, že zakoupíte pneumatiky v mizerném stavu, a pak budete muset přezouvat znovu, nebo budete riskovat jízdou na nich. Na co si tedy dát při jejich pořizování pozor?
Pneumatiky z dovozu
Rozhodně nelze doporučit pořízení dovezených použitých pneumatik. I kdyby na první pohled vypadaly, že jsou ve špičkové kondici, nikdo vám nemůže garantovat, odkud k nám doopravdy přijely. A vzhledem k současné mezinárodní situaci je možné, že pocházejí z Ukrajiny či Ruska, přestože se jejich importér dušuje, že je nakoupil v Německu či Rakousku. Podobné nekalosti se ději i s ojetými auty, u pneumatik je ale dopátrání skutečného původu podstatně těžší, ne-li nemožné.

Podezřele výhodná koupě
Občas narazíte na až překvapivě levné gumy, které někdo prodává na internetu. Ty sice nemusí být z dovozu, ale pohnutou historii mohou mít i tak. Ostatně, i nesprávné skladování dokáže pneumatikám hodně uškodit. Takže pokud se vám někdo zkusí prodat gumy, které mu několik let ležely ladem na zahradě, kde na ně v létě pražilo slunce a v zimě napadal sníh, i zadarmo jsou drahé.
Různé sady
V neposlední řadě je dobré vyhnout se pneumatikám „poskládaným“ z různých sad. Jezdit byste totiž vždy měli jen na těch, které byly stejnoměrně zatěžované, což se u takových gum říct nedá. Nezáleží sice na tom, jestli byla pneumatika na předním nebo zadním kole, na hmotnosti auta a stylu jízdy řidiče ovšem ano. Kombinace pneumatik z různých sad by vám tak mohla na náročném terénu pěkně zavařit.
Zdroj: https://www.kaysdiscounttyres.com.au/blogs/2540-common-mistakes-you-should-avoid-when-buying-tyres