Při výměně oleje je snadné udělat chybu. Banalita může skončit i nepojízdností vozu

Mechanic Pouring Oil Into Car Engine

Spalovací motor vyžaduje pravidelnou péči. Jde především o výměnu oleje. Tento nezbytný krok v péči o auto není radno podceňovat. A také není dobré dělat některé chyby, které se mohou hlavně z nepozornosti stát. V krajním případě vedou až k tomu, že auto bude nepojízdné. A skončí v servisu, kde ho čeká náročná oprava. Kdy to může nastat?

Servisní intervaly

To první, kde by se neměly při servisování auta dělat chyby, jsou intervaly výměny oleje. Ty obvykle předepisuje výrobce, tedy značka auta. A to často s ohledem na typ vozu a použitý motor. Často jsou intervaly dva. Jeden je časový a bývá obvykle dlouhý jeden rok. Druhý interval se týká nájezdu a bývá 10–15 tisíc kilometrů. Pokud nemají nastat problémy, je vhodné, aby nebyl porušován ani jeden.

Mohlo by vás zajímat:  Populární Ford s litrovým motorem selhal v testu známého německého časopisu

Správný olej

Pohořet na volbě správného typu oleje je snazší, než se může na první pohled zdát. Mnoho lidí totiž zohledňuje jenom základní názvy, jako je třeba 5W-30, 10W-40 a podobě. To je ale jenom základ názvu, který označuje viskozitu a použití v různých teplotách. Dále mohou mít oleje i různé příměsi a složky s ohledem na použití v různých motorech. A jak vybrat ten pravý? Opět pomůže předepsaný olej od výrobce auta, tedy automobilky.

Zdroj obrázku: Freepik

Místo výměny

Chyba se dá udělat i při samotné výměně, pokud je pro výměnu zvoleno špatné místo. Stejně jako při kontrole množství oleje tak i při výměně by mělo být auto na rovině. Nejenom že díky tomu z olejové vany odteče vše, co má. Ale také je jistota, že při kontrole hladiny nového, čerstvého oleje bude množství skutečně správné. Nedojde k chybám, jako je nedostatek nebo přebytek. Ani jedno motoru moc nesvědčí.

Mohlo by vás zajímat:  Hyundai vyrobil miliontý Tucson. Oslava byla netradiční

Zapomenutý filtr

S výměnou motorového oleje souvisí ještě jedna podstatná věc. A tou je výměna olejového filtru. Ta by se rozhodně neměla podceňovat. Kdo tak neučiní, riskuje dlouhodobou zhoršenou propustnost oleje, a tedy v budoucnu i horší mazání. Když měnit olej, tak vždy i filtr.

Zdroj: https://www.mccluskeychevrolet.com/5-mistakes-you-can-make-when-changing-your-oil/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora