Nadpis možná zní trochu dramaticky, ale lekat se nemusíte. Kromě přezutí na zimní pneumatiky vám zákon neukládá žádné speciální povinnosti nad rámec těch běžných, tedy udržování vozidla v odpovídajícím technickém stavu. Ale provoz na podzim, a zejména pak v zimě, má svá specifika, na která je vhodné se zaměřit dříve, než bude pozdě. Tedy ještě předtím, než vás potká nějaká nehoda nebo defekt. Takže svým způsobem jde o opravdu závažné téma, které není radno podceňovat.
Rezervujte si návštěvu servisu včas
Moderní auta už bohužel nejsou podobné skládačky, v jakých jezdili naši otcové a dědové, a které bylo možné si opravit svépomocí. Neodborný zásah dnes obvykle nadělá více škody než užitku, a navíc doma nemáte potřebné diagnostické nástroje, takže se o skutečném stavu auta i jednotlivých komponent stejně mnoho nedozvíte. Proto je třeba alespoň jednou ročně navštívit servis. Aby vás tato návštěva nestála majlant, je dobré si ji naplánovat a vybrat vhodný termín. Nechte si udělat kompletní diagnostiku a analýzu stavu vozu, ať víte, na čem jste.

Kontrola baterie
I přesto existují některé drobné servisní práce, které zvládnete i sami. Tou nejzákladnější je před zimou kontrola stavu autobaterie. Pokud je jí více než sedm let, rovnou objednejte novou, protože je velmi pravděpodobné, že zimu v pořádku nepřežije. Mladší autobaterii dobijte, aby se vám nestalo, že v zimě sednete do auta, které nepůjde nastartovat. Máte-li pochybnosti, v jaké kondici baterie je, můžete ji nechat změřit.
Důkladná očista
Možná vám to přijde jako zbytečná práce, protože auto se na podzim a v zimě snadno zaneřádí. Faktem ale je, že minimálně skla a světlomety byste měli udržovat v čistotě, a to zejména v tomto období, kdy světelné podmínky zdaleka nejsou optimální. Mezi svítivostí zašpiněných a čistých světlometů je rozdíl i v řádech desítek metrů. A špinavé čelní sklo vám také může při řízení přidělat pěkných pár vrásek.
Zdroj: https://www.pellmansauto.com/10-step-checklist-for-preparing-your-car-for-winter