Příští Jaguar XJ potěší všechny milovníky značky. Nebude jenom v elektřině!

Jaguar, jedna z nejluxusnějších automobilových značek, už se také naplno vrhla vstříc elektromobilové revoluci. Nyní přichází s novinkou, která určitě potěší milovníky této značky. A o jakou novinku se bude jednat? Příští Jaguar XJ totiž nezůstane jen elektromobilem, ale dostane k sobě také spalovací motor. Fanoušci této luxusní řady limuzín tedy mohou plesat radostí.

Kombinace elektromotoru a spalovacího motoru

Nový vůz řady Jaguar XJ se tak nestane jen konkurencí pro elektromobily, a to konkrétně velké luxusní elektromobily, jejichž počet neustále narůstá. Zůstane stále i ve sportovní alternativě luxusní limuzíny, kterou pohání spalovací motory. Ropní magnáti tak mohou zůstat klidní. I když je nový Jaguar XJ konstruovaný především jako elektromobil, stále může nasávat pohonné hmoty.

Sportovní limuzína Jaguar XJ

Pojďme si jen trochu přiblížit tuto luxusní limuzínu známé značky. Jedná se o model Jaguar XJR575, který je považovaný za nejvýkonnější model celé série XJ, a také jeden z nerychlejších sedanů na světě. Dosahuje výkonu 575 koní a z nuly na 300 km/h to dokáže vytáhnout za pouhých 44 sekund. A přesně tomuto modelu zůstane věrná i příští verze Jaguaru XJ.

Příjemné překvapení

Ještě donedávna to vypadalo, že nová generace těchto legendárních sportovních limuzín bude jen jako elektromobil. Většina ortodoxních fanoušků se s tím už dokonce začala smiřovat a nikdo nepředpokládal, že by se ještě mohlo něco změnit. Sám výrobce (automobilka Jaguar) o tom hovořila, jako o hotové věci. Pro fanoušky je proto velkým a milým překvapením informace, že tomu tak nebude. Elektrická verze v příští generaci řady opravdu přijde, bude ovšem doplněna klasickým spalovacím motorem.

Podle některých velmi odborných a respektovaných médií (konkrétně Automotive News) se veřejnost dovídá, že nová generace XJ dokonce počítá i se zážehovým šestiválcovým motorem. Tato varianta se ovšem v kombinaci s elektromobilem neobjeví ihned. Bude se postupně aplikovat do výroby až v průběhu životního cyklu nové generace. Při premiéře nové elektrické verze tedy zážehový šestiválec zatím neuvidíme.

Mohlo by vás zajímat:  Mercedes S 63 AMG Coupé prošel rukama úpravce Voltage Design

Základní principy XJ budou zachovány

Stejný zdroj uvádí také další důležité informace, které získal od designéra Iana Calluma. Mluví například o základních principech této řady, které rozhodně zůstanou i v nové generaci. Konkrétně půjde o to:

  • že tento tříprostorový sedan by měl nadále zůstat něčím, do čeho si chcete prostě sednout a řídit
  • a celkově by tedy jízda měla i nadále zůstat pořádným požitkem a radostí

Jde přeci o luxusní značku limuzíny a zároveň luxusní sportovní model, který se neřídí každý den. Kdo by po novém Jaguaru XJ zatoužil, má štěstí, neboť premiéra je plánována ještě v tomto kalendářním roce.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora