Pro zjištění skutečné spotřeby je palubní počítač k ničemu. Lepší je úplně jiný způsob

Čím nižší spotřeba, tím lépe. Toho se mnozí při výběru auta drží a hledají takové vozy, které si vezmou na sto kilometrů co možná nejméně benzínu nebo nafty. Každý samozřejmě ví, že dostat se na takzvané papírové hodnoty je jenom zbožné přání. Přesto se jim lze v ideálních podmínkách a se správným stylem jízdy přiblížit. Ne vždy je ale vhodné spoléhat na hodnotu, kterou ukáže palubní počítač.

Nepřesný palubní počítač

Nejjednodušší možnost, jak zjistit spotřebu vozu, je podívat se na data z palubního počítače. Zde je ale třeba připomenout, že dané hodnoty nejsou vždy dokonale přesné a je třeba brát je spíše jako orientační. Zvláště když měříme spotřebu krátkodobou. U dlouhodobé nemusí být výkyv až tak markantní. Není proto dobré bezhlavě spoléhat na grafický ukazatel, jelikož hodnoty spotřeby mohou být úplně jiné.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak spotřebu zjistit?

Kdo si chce ověřit, zda mu palubní počítač ukazuje správně nebo mu už z principu nevěří, a chce mít vše potvrzeno jinak, měl by volit jinou cestu. Ta se neobejde bez počítání najetých kilometrů i toho, kolik litrů skončilo v nádrži. I tady ale může přece jenom vzniknout určitá nepřesnost. Metoda je pochopitelně vcelku jednoduchá. Stačí natankovat takzvaně do prvního cvaknutí a následně vyrazit na cesty. A počítat každý ujetý kilometr. Po návratu se zamíří k té samé pumpě, nejlépe stejnému stojanu, a opět se dotankuje do prvního cvaknutí. Následuje už jenom snadný výpočet, kde se zohlední množství napodruhé natankovaného paliva a ujetá vzdálenost.

Spotřeba je důležitá

Řada lidí mnohdy tvrdí, že spotřeba není až tak důležitá a že ji neřeší. To však může být chyba. I každý litr na ujetých sto kilometrů je znát. Stačí s vozem ujet během pár let sto tisíc kilometrů a rázem lze vyhodit, tedy lépe řečeno ušetřit i desítky tisíc korun jenom díky úspornému autu a lehčí noze na plynu.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Calculate-Fuel-Consumption