Probliknutí od protijedoucího vozu může znamenat několik věcí. Vždy se ale vyplatí zpozornět

Jedeme po silnici a vůz v protisměru na nás začne blikat. Jsou jedinci, kteří si něčeho podobného ani nevšimnou – což jenom ukazuje, že nesledují provoz. Většina řidičů si ale blikání všimne a v tu chvíli začne přemýšlet, co se vlastně děje. Možností je několik a toto jsou ty nejčastější.

Vypnutá světla

Řidič má povinnost svítit nejenom za zhoršené viditelnosti, ale denní svícení musí být aktivní, i když je viditelnost dokonalá. Pokud nás některé z protijedoucích aut problikne, může to znamenat jediné. Nemáme rozsvícená světla. To nás může dělat hůře viditelným a v tu chvíli hrozí zvýšené riziko nehody. Také je třeba mít na paměti, že nesvícení může potrestat i policejní hlídka, pokud nás zastaví.

Měření rychlosti

Řada řidičů je na silnicích solidárních. Někteří volají do rádií, aby upozornili na policejní hlídku, jiní zase protijedoucí řidiče probliknou. Pokud na nás některý z vozů bliká, může se jednat o upozornění na policejní hlídku. Nejčastěji s radarem. Je proto namístě dát v nadcházejícím úseku nohu z plynu, jelikož jízda podle pravidel může v tu chvíli ušetřit i tisíce korun.

Mohlo by vás zajímat:  Seat představuje neodolatelnou akční nabídku skladových vozů
Zdroj obrázku: Freepik

Dopravní nehoda

Nemusí to být vždy jenom upozornění na policejní měření. Důvodem probliknutí je i upozornění na dopravní nehodu, která je před námi. Reakce je v tomto případě shodná, jako když si myslíme, že se jedná o policejní měření. Dáme nohu z plynu, jsme obezřetní, a tak můžeme včas a bezpečně zastavit nebo se rizikovému místu také bez problémů vyhnout.

Technický problém

Někteří řidiči mohou probliknutím upozornit i na technický problém. Není to příliš běžné, ale pokud nezjistíte jakýkoliv důvod daného blikání a světly vás upozorňuje více než jeden řidič, je namístě raději zastavit a zkontrolovat, zda je s autem vše v pořádku a není na něm nějaký problém. Pokud žádný nenajdete, patrně ostatní upozorňovali na policejní hlídku, která mohla mezi tím odjet.

Zdroj: https://www.quora.com/Why-do-drivers-flash-their-high-beams-at-you