Prodeje vozů Škoda šly dolů o pět procent – kdo je viníkem?

První pololetí letošního roku nebylo pro firmu Škoda Auto vůbec šťastná. Jejich prodeje klesly o téměř 5 %. V Číně se tohoto půlroku prodalo o čtvrtinu méně vozů Škoda než v předchozím roku. Ztratila firma Škoda auto svého největšího prodejce?

Problémy v Číně

V prvním pololetí orku 2019 prodala firma Škoda Auto 620 900 vozů. Může se to zdát jako vysoké číslo, ale pro firmu Škoda Auto je ztrátové o 4, 9 %.  Navíc se zdá, že se na automobilovém trhu odehrávají zajímavé změny.

Největším prodejcem vozů Škoda je dlouhodobě Čína – ale v tomto pololetí klesl počet prodaných vozů Škoda o 23, 9 %. Nezdá se ale, že by to byl problém vozů Škoda, jako spíš celkového stavu čínského automobilového trhu. Prodej aut v Číně soustavně klesá již celý rok – v červnu toto číslo dosáhlo 9, 6 % – to je 2,06 miliónů vozů.

Situace firmě Škoda nepřeje ani v Indii, kde se v současné dobře vyvíjí nová platforma VW. Meziroční odběr zde klesl o 13,9 % – to je pouhých 7 200 vozů.

Co se děje v Evropě

Co tratí Škoda v Číně, snaží se dohnat na evropském trhy – a začíná se jí to dařit. V západní Evropě vzrostl podíl prodaných aut Škoda o 3 %. Do západní Evropy tedy putovalo celých 275 700 vozů Škoda. Například do Německa bylo dodáno 99 000 aut. Tím Německo obhájila svoji pozici druhého největšího odběratele vozů Škoda. Co se týče německého trhu, tak si firma Škoda Auto polepšila o 6,5 %.

Střední Evropa v tomhle pololetí odebrala o 4 % aut Škoda než v minulém roce – do střední Evropy tedy putovalo 115 000 vozů Škoda. Na druhou stranu si firma meziročně výrazně polepšila ve východní Evropě, a především v Rusku. Celkový odbyt vozů Škoda vzrostl o 8 % (24 500 vozů Škoda). Samotné Rusko odebralo 39 800 vozů Škoda a jejich meziroční odběr tak vzrostl o 9, 6 %.

Mohlo by vás zajímat:  Alfa Romeo připravuje modely pro návrat do USA

Alain Favey, jeden z hlavních představitelů prodeje a marketinku firmy Škoda Auto, na situaci reagoval a uvedl: „Opět jsme si výrazně polepšili v Evropě a Rusku. Výzvou však i nadále zůstává situace na klesajícím trhu v Číně. Navzdory nejistotám panujícím na světových trzích budeme v druhé polovině roku pokračovat v našem růstovém kurzu podle plánu. Nové kompaktní modely Scala a Kamiq mají u našich zákazníků již nyní vynikající ohlas.“

Nejprodávanější vozy Škoda

Mezi nejdiskutovanější a nejoblíbenější vozy Škoda současnosti patří:

  • Model Octavia
  • Model Fabia
  • Model Rapid
  • Model Karoq

Na první příčce nejprodávanějšího modelu se stále drží model Octavia. To i přesto, že v tomto pololetí její prodej klesl o 11, 0 % (185 700 vozů). Prodeje klesly i modelu Fabia – a to o 7,5 % (97 400 vozů). Pokles prodejů zaznamenal i model Rapid. Prodeje tohoto modelu klesly o 23 %. Na druhou stranu model Karoq zvýšil své prodeje téměř o polovinu – o celých 47 % (73 000 vozů).

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora