Projektor řešící výhled přes sloupky: V praxi nepoužitelná věc

Takzvané A sloupky jsou v mnoha autech doslova noční můrou. Jejich poloha a velikost mohou řidičům celkem výrazně bránit ve výhledu. Roky se automobilky snaží s tím něco udělat, ale není to až tak jednoduché. Snadná řešení v podobě zmenšení sloupků nejsou často možná z bezpečnostních důvodů.

Dívka navrhla využití projektoru

S jedním zajímavým řešením přišla teprve čtrnáctiletá nápad. Nutno říci, že nápad je to poměrně zajímavý a v podstatě se inspiruje u řady moderních aut, které využívají kamery a následný přenést obrazu. V tomto případě jde o využití projektoru, který přenáší obraz z kamery právě na oblast sloupku. V tu chvíli lze přímo na sloupku vidět i to, co se děje za ním. Řešení vypadá jednoduše a funkčně. Ostatně podívat se na něj můžete na videu níže.

Nápad kulhá na obě nohy

I když se nápad jeví jako skutečně zajímavý, nelze opomenout, že doslova kulhá na dvě nohy. První problém je spojený se světelností projektoru. Jakmile klesne venkovní viditelnost začne se stmívat, bude řidič jasem z projektoru velmi výrazně oslepován, což může být paradoxně mnohem větší problém, než to že nevidí přes sloupek.

Potom je tu ještě problém číslo dvě. Aby viděl přesně to, co se děje za sloupkem, musí mít hlavu a oči jenom v tom správném úhlu. Jakmile se pohne trochu jinak, ztrácí řešení jakýkoliv smysl.

Nefunkční nápad za 25 000 dolarů

Zajímavostí je to, že dívka za svůj nápad získala odměnu 25 000 dolarů. I když její řešení nefunguje úplně dokonale, nelze mu upřít to, že přišla s novým, zajímavým nápadem, kterým se dost možná inspirují některé automobilky. Co máme na mysli? Vzpomeňme na Audi a kamery místo zpětných zrcátek. Použití takového řešené by v budoucnu skutečně nemuselo být špatné a problém s tím, že nevidíme přes A sloupek by to dost možná vyřešilo.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora