Propadl mu řidičák, hlavu si s tím nelámal. Podle EU to ničemu nevadí

Máte propadlý řidičák a obáváte se na silnici? Nemusíte se bát. I jízda s propadlým řidičákem může být legální. Tedy podle EU, která přijala několik opatření, která vycházejí z pandemie koronaviru. A i když Evropská unie často hází motoristům klacky pod nohy, v tomto případě udělala konečně něco dobrého.

Klidně s propadlým řidičákem

Za normálních okolností byste s propadlým řidičským průkazem vůbec neměli vyjíždět a měli byste si ho na příslušném úřadě nechat vyměnit. Poslední měsíce však změnily naše životy a jak je vidět, několika změn budeme moci využívat klidně i několik následujících měsíců. Alespoň podle toho, co EU schválila a co je platné pro členské země, tedy i pro Českou republiku. Za jízdu s propadlým řidičským průkazem aktuálně nehrozí žádný trest.

Podívejte se, kdy vám propadl, nebo propadá

Zkontrolujte si svůj řidičský průkaz a dobu jeho platnosti. Pokud vám skončil, nebo vám končí kdykoliv v termínu mezi 1. únorem a 31. srpnem, nemusíte s jeho výměnou až tak pospíchat a klidně můžete i nadále jezdit s tímto, propadlým. Právě toto jsou data, ke kterým se opatření přijatá EU vztahují. Pokud by vám policejní hlídka vytýkala propadlý řidičák, informujte ji o nařízení Evropské unie č. 2020/698.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Máte čas 7 měsíců

Abychom byly konkrétní, dané nařízení říká, že pokud vám řidičské oprávnění propadlo v termínu mezi 1. únorem a 31. srpnem, tedy v době koronavirové krize, prodlužuje se vám platnost tohoto dokladu automaticky o 7 měsíců od data, kdy platnost oficiálně skončila. V praxi to znamená, že i když na řidičském průkazu říká datum to, že je propadlý, díky tomuto mimořádnému usnesení je stále platný a jízda s propadlým dokladem tedy ničemu nevadí. To je pro mnohé dobrá zpráva.

Výměnu neodkládejte

I když můžete jezdit s propadlým řidičákem, doporučujeme jeho výměnu neodkládat. To proto, že i 7 měsíců uplyne jako voda a následně může přijít den, kdy už půjde o problém. Také je třeba připomenout, že včasnou výměnou se lze vyhnout možným frontám a čekacím lhůtám, které mnohdy nastanou, když lidé nechají vše na poslední chvíli.

Zdroj: Autorský text, Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/698

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora