Proti koloběžkám vymýšlí města různé fígle. Některá opatření ale zavání diskriminací

Elektrické koloběžky se poslední roky stávají koloritem velkých měst. Počet firem nabízejících tuto formu transportu z místa na místo postupně roste, a tím se zvětšuje i počet daných dopravních prostředků. A nutno říct, že někomu mohou pochopitelně vadit – zvláště když se povalují po chodnících, které blokují.

Boje měst jsou časté

Řada měst se proto snaží o to, aby koloběžky buď nějakým způsobem usměrnila, nebo je z města přímo vystrnadila. Nutno říci, že mnohdy je to běh na dlouhou trať a není vždy jednoduché zakázat firmám jejich nabízení a lidem jejich používání.

Zpoplatněné stání

V některých městech na to jdou formou poplatku za stání takové koloběžky. Když tedy už blokují, tedy svým způsobem využívají část chodníku, ať z toho město také něco má. Příkladem této možnosti z poslední doby je Hradec Králové. Ten skutečně přišel s povinností platit za stání koloběžky. A stalo se to, že z původních dvou poskytovatelů není ve východočeské metropoli ani jeden. Přitom v sousedních Pardubicích se používají i nadále. Mnozí tento krok Hradce vítá, uživatel může být právem naštvaný.

Zdroj obrázku: Freepik

Diskriminační rozhodnutí?

Ano, je pravdou že špatně opuštěná koloběžka může skutečně chodník blokovat, což omezuje chodce, a logicky chce proti něčemu podobnému město bojovat. Rozhodnutí zpoplatnit stání koloběžek na chodníku však může být z druhého pohledu i značně diskriminační. Proč to má být zrovna jezdec na koloběžce, který ji v cíli své cesty postaví i na vyznačené parkovací místo tak, aby nikomu nepřekážela, který bude ať přímo, či nepřímo poplatek platit? A cyklista, který hned vedle koloběžky má své kolo, nemusí mít obavy z jakýchkoliv nákladů, jelikož jeho dopravního prostředku, taktéž využitelného ve městě, se zpoplatnění netýká? Ač je boj některých měst proti koloběžkám pochopitelný, není od věci měřit jedním metrem.

Mohlo by vás zajímat:  Špatné nebo žádné používání směrovek je realita českých silnic, které se tak stávají nebezpečné

Zdroj: https://www.hradeckralove.org/mesto-chce-regulovat-elektrokolobezky-memorandem-i-vyhlaskou/d-76594,