Protlačování elektromobilů přináší změny v pojišťování. Zatímco majitelé spalováků šetří, ekologové si musí připlatit

Pojistit si auto je v České republice povinné. Tedy pokud mluvíme o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jde o takzvané povinné ručení, které je určeno na pokrytí škod, které řidič způsobí někomu jinému. Nemusí tak vzniklé výdaje hradit ze své kapsy, ale uhradí je pojišťovna. Vliv na to, jak velké toto pojistné bude, má řada faktorů. A to včetně motorizace auta.

Downsizing nahrává nízkým platbám

Poslední roky zažívá automobilový trh takzvaný downsizing. Jedná se o směr, který tlačí automobilky k tomu, aby produkovaly motory s nižšími objemy. Jejich výkon je následně doháněn turby. Ač tato koncepce nemá příliš zastánců, z hlediska povinného ručení jde o dobrý směr. Na cenu má objem motoru často velký vliv, a tak logicky platí, že čím je objem motoru menší, tím nižší bude také cena pojistného.

Zdroj obrázku: Freepik

Elektromotor je jiný

Na scénu však poslední roky vstupují také elektromobily. A dle plánů Evropské unie by měla elektrická auta v budoucnu nahradit ta se spalovacím motorem. Pod kapotou je samozřejmě také motor, ale na elektřinu. A ten žádného objemu nevyužívá. A to může vést ke komplikaci při výpočtu cen povinného ručení. Na to mohou majitelé elektromobilů výrazně doplatit.

Mohlo by vás zajímat:  Kamera natočila, co dělali s autem zaměstnanci servisu. Je to noční můra každého majitele dražšího vozu

Místo objemu výkon

Jelikož u elektromotorů nelze kalkulovat s objemem tak jako u motorů naftových nebo benzinových, přichází do hry nový parametr. A to výkon motoru. Na to mohou majitelé elektromobilů negativně doplatit. Většina elektrických aut má totiž výkon značně větší než stejné auto se spalovacím motorem. Přitom jízdní vlastnosti mohou být i horší – pokud jde o maximální rychlost nebo zrychlení. Je to dáno tím, že elektromobil vzhledem k váze baterie vyšší výkon prostě potřebuje. Auto se tak může papírově jevit jako rychlík, ale vzhledem k jeho váze je situace spíše opačná. A tak vysoká hodnota kW v papírech může znamenat, že to cenu povinného ručení poznamená celkem podstatně.

Zdroj: https://www.iii.org/article/what-determines-price-my-auto-insurance-policy