První MINI „Made in Germany“: továrna BMW Group v Lipsku se připravuje na sériovou výrobu elektrického MINI Countryman

P90496138 Lowres The New Mini Country

Čistě elektrická budoucnost MINI začne v roce 2023, kdy se v továrně BMW Group v Lipsku začne spolu s dalšími modely vyrábět nové MINI Countryman. Bude to poprvé, kdy se nějaké MINI bude vyrábět výhradně v Německu. Lokálně bezemisní univerzální model se skvěle hodí do výrobního programu továrny BMW Group v Lipsku, která je jedním z nejmodernějších a nejudržitelnějších automobilových výrobních závodů na světě. Právě tato továrna je pilotním projektem celé společnosti v podobě dlouhodobě udržitelné „zelené továrny“, která se zaobírá i výrobou energie pro svoji produkci a jejím hospodárným využíváním.

„Jsme rádi, že díky udržitelnému zásobování naší továrny energií budeme moci našim zákazníkům předat první MINI ‚Made in Germany‘ s neutrálními emisemi CO2. Nové čistě elektrické MINI Countryman tak demonstruje to, co značka představuje: elektrifikovaný pocit z jízdy jako v motokáře se silným důrazem na minimální ekologickou stopu,“ říká Stefanie Wurst, ředitelka MINI.

Petra Peterhaenselová jako ředitelka továrny a Sonja Hengstlerová jako projektová manažerka nového MINI Countryman jsou v Lipsku odpovědné za transformaci směrem k větší elektromobilitě a udržitelné výrobě komponentů elektrického pohonu i celých vozidel. Pracovní síla v počtu 5600 zaměstnanců vyrábí každý den přibližně 1000 vozidel. Nové MINI Countryman bude sjíždět z výrobní linky v Lipsku společně s BMW řady 1, BMW řady 2 Gran Coupé a BMW řady 2 Active Tourer. Díky tomu je tato lokalita prvním závodem, v němž se vozidla značek BMW a MINI vyrábějí společně. Jde o další ukázku flexibility výrobního systému BMW Group.

Mohlo by vás zajímat:  Český vozový park stárne. Zájem o ojetiny ale dále roste

Elektromobilita jako hnací motor.
Rozšiřování elektromobility je nedílnou součástí strategie udržitelnosti BMW Group. Dnes je již každé páté prodané MINI elektrifikované, což svědčí o nadšení fanoušků MINI pro zábavu z jízdy bez lokálně produkovaných emisí. Dalším významným milníkem a impulzem pro továrnu v Lipsku je výroba nového MINI Countryman, které bude ze zdejší výrobní linky sjíždět od konce letošního roku. Vysokonapěťové baterie pro čistě elektrické MINI Countryman budou pocházet z vlastních výrobních zařízení továrny.

Z tohoto důvodu BMW Group do roku 2024 rozšíří své kapacity pro výrobu komponentů elektrického pohonu v lipském závodě o osm výrobních linek a investuje do nich více než 800 milionů eur. Budoucí výrobní plocha o rozloze 150 000 metrů čtverečních, na níž se budou elektrické komponenty vyrábět, představuje udržitelnou investici do budoucí životaschopnosti lipského závodu. Rozšíření je spojeno s jistotou pracovních míst a dokonce s jejich růstem. Do roku 2024 má být ve výrobě elektrických komponentů zaměstnáno více než 1000 osob.

Mohlo by vás zajímat:  Celkem 67 % leasingovek vnímá zvýšený zájem o elektromobilitu, vyplynulo z průzkumu

Dlouhodobý závazek k udržitelnosti.
Udržitelnost má továrna v Lipsku v genech. Část energie potřebné pro výrobu automobilů vyrábějí přímo v areálu závodu čtyři větrné turbíny vysoké 190 metrů. V roce 2021 vyrobily 21,9 GWh elektřiny z větrné energie, což odpovídá roční spotřebě elektřiny více než 5000 tříčlenných domácností. Od roku 2017 lze vyrobenou elektřinu dočasně ukládat v bateriovém úložišti tvořeným až 700 vysokonapěťovými bateriemi z vozů BMW i3.

„Naší lipskou vizí je úplná dekarbonizace výroby nahrazením fosilních paliv vodíkem. Továrna BMW Group Lipsko je prvním automobilovým výrobním závodem světě, který v lakovně používá nově vyvinutou technologii hořáků, jež mohou místo zemního plynu využívat ekologický vodík. Vodík se v logistice továrny používá již od roku 2013. V současné době poskytuje pět vodíkových čerpacích stanic energii pro více než 130 průmyslových vozíků poháněných palivovými články, což je největší vozový park s tímto druhem pohonu v Německu,“ zdůrazňuje ředitelka továrny Petra Peterhaenselová.

Mohlo by vás zajímat:  Zhoršené podmínky na silnicích vyžadují opatrnost a dobrou předvídatelnost

Jako největší model značky uvede čistě elektrické MINI Countryman novou rodinu MINI do éry elektromobility bez lokálně produkovaných emisí. Transformace na plně elektrickou značku, naplánovaná do roku 2030, začíná právě touto novou generací modelu Countryman. Díky prostorově úsporným komponentům, jako je například mimořádně plochá vysokonapěťová baterie, nabídne chystané nové MINI Countryman ve svém interiéru více místa a komfortu.