Půjčka na auto nemusí být chybou, jde o lepší volbu než dělání kompromisů

Hand 3265578 1280

Často slýcháme o tom, že bychom si neměli půjčovat zbytečně. Spadá do této kategorie také automobil, nebo i u něj je lepší využít pouze současné úspory, popřípadě počkat, až našetříme? Pokud se na vše podíváme ze správného úhlu, může být půjčka vhodným řešením financování našeho vozu.

Jsou dobré i špatné půjčky

Mnoho lidem se po vyřčení daného slova doslova ježí chlupy na těle. Patrně proto, že v minulosti s nějakým úvěrem měli zkušenosti, a ten nebyl zrovna ideální. Současný úvěrový trh je ale o dost rozmanitější než dříve, což znamená i možnost volby. Půjčka nemusí být obecně spojena s vysokým úrokem a RPSN, ani s nevyhovujícím splácením, nebo s různými poplatky a podmínkami. Jsou i poskytovatelé, u kterých je to přesně naopak. A právě tyto půjčky mohou být pro financování vozu vhodným řešením.

Mohlo by vás zajímat:  Elektromobily nejvíce svědčí cyklistům. Z kola přesně vědí, jak auto používat a jak správně jezdit

Financovat auto lze různými způsoby

Díky rozmanitosti trhu existují různé varianty, jak koupi auta financovat. Někdo dává dokonce přednost operativnímu leasingu, který funguje na principu dlouhodobého pronájmu. Pokud však chceme, aby nám auto někdy patřilo, je třeba jít buď cestou leasingu klasického, nebo zvolit buď neúčelové úvěry, či úvěry účelové, kam se řadí právě autopůjčka. Právě u ní je jednou z podmínek právě koupě auta. A jaké bude? To už je na samotném zájemci, jelikož typ karoserie, značka, model a další věci nebývají ze strany úvěrových společností nijak omezovány.

Mohlo by vás zajímat:  Kaluž pod autem není důvod k panice. Většinou se jedná o neznámější kapalinu

I přes úrok se půjčka může vyplatit

Nevýhodou půjček je samozřejmě úroková sazba, případně i sazba RPSN. Je třeba vždy myslet na to, že čím jsou obě hodnoty nižší, tím lépe. O to méně konkrétní zájemce o úvěr přeplatí. A v tu chvíli můžou přijít na řadu další benefity, které půjčka na auto přinese. Díky ní je možné koupit auto, které bude dražší a tedy obvykle i mladší, bezpečnější, a často v lepším technickém stavu než vrak, na který člověku stačí současné úspory. Finance zaplacené na úrocích tak mohou být menší, než částky investované do starých nekvalitních aut a jejich oprav. V tu chvíli správně zvolená půjčka může dávat smysl.

Půjčky si lze jednoduše porovnat

Úvěrový trh je cekem rozmanitý. Jsou tu bankovní poskytovatelé, jsou tu nebankovní společnosti, stejně jako moderní P2P půjčky. A všichni mají své produkty, určené k financování vozidel. A jelikož je z čeho vybírat, je nutné být na pozoru. Půjčka na auto srovnání je cestou, jak vybrat tu nejlepší. Nejenom s ohledem na úrok a RPSN, což jsou ty nejdůležitější parametry, na které hledět. Vyhovovat by měly také podmínky získání, rozsah nabízených částek, nebo výše splátky, ke které se váže i délka splácení. Vhodně zvolený produkt tak může být při financování vozu mnohem lepší volbou, než dělat kompromisy v kvalitě a bezpečnosti auta, kupovaného výhradně z vlastních, aktuálních úspor.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora