Půl milionu vozů automobilky Volvo bude muset do servisu

Více než půl milionu aut značky Volvo bude muset do servisu, může za to nefunkční emisní zařízení. Horko pod kapotou může roztavit plastový díl systému EGR, který by mohl vyvolat požár. Problém se týká všech dvoulitrů se vznětovým čtyřválcem.

Tisková mluvčí automobilky oznámila, že by se ve vozech mohlo roztavit plastové sací potrubí vedoucí k EGR roztavit a zničit. Roztavení plastového dílu by pak mohlo vést k požáru motorového prostoru. Žádný takový případ sice nebyl zaznamenán, automobilka ale preventivně stahuje více než 500 tisíc vozů.

Vlastníte potenciálně nebezpečné auto?

Volvo vyhlásilo svolávací akci pouze na základě pochybností, které ohledně použitého dílu měla. Žádný případ roztavení plastového dílu se ale nestal. V Česku se problém týká 3345 aut. Tyto vozy disponují vznětovými motory a byly vyrobeny v letech od roku 2014 do roku 2019. Automobilka bude zvát majitele svých vozů k preventivní prohlídce, která bude zdarma a nekvalitní plastový díl EGR technici vymění.

EGR je systém, který zajišťuje recirkulaci výfukových plynů. Určitá část výfukových plynů, je díky tomuto systému vedena zpátky do sání. Tam znovu vstupuje do spalovací komoru a spolu se vzduchem a palivem začínají spalovací reakci. Díky znovuvyužití výfukových plynů je ale značně snížena potřebná teplota hoření celé směsi. Snížení teploty má za následek snížení emisí oxidů dusíku.

Zodpovědnost a prevence

Volvo si počíná velice zodpovědně a řeší problém, který se sice ani neprojevil, ale mohl by. Pokud tedy vlastníte auto, vyrobené v době mezi roky 2014-2019 nemusíte panikařit, nic se nestalo a pravděpodobnost je velice malá, zvláště s přihlédnutím k tomu, že vozidla už 5 let brázdí silnice bez problémů. Automobilka na sebe bere zodpovědnost za své výrobky a snaží se možnou konstrukční vadu odhalit a problém odstranit. Svolávací akci naleznete na stránkách automobilky Volvo.

Komentáře

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora