Pumpa zaměnila naftu za benzin. V takových případech hlavně nevyjíždějte

Přijedete k čerpací stanici, vezmete pistoli s označením benzínu, natankujete plnou, ale ve skutečnosti máte ve svém voze naftu. Tak přesně tato nezáviděníhodná situace se odehrála na několika čerpacích stanicích v Coloradu. Jelikož to řidiči nezpozorovali, řada z nich vyjela na silnice a později začali pozorovat problémy se svým vozem.

Co když natankujete nevědomky špatně?

Něco podobného se samozřejmě může stát kdekoliv na světě. Pokud se i vám stane, že natankujete nevědomky špatné palivo a potom to zjistíte až v provozu, je dobré při jakémkoliv podezřelém chování vozu raději zastavit. To proto, že můžete minimalizovat následky, které záměna bude mít. To ostatně platí o jakékoliv poruše, kdy se nedoporučuje snažit se dojet za každou cenu.

Uvědomili jste si svou chybu?

A co v případě, kdy si svou chybu uvědomíte? Pokud máte natankovanou plnou nádrž špatného paliva, je největší chybou startování. Jakmile spustíte palivové čerpadlo, mohou být následky fatální. Správným postupem je zůstat stát u stojanu a zavolat do servisu. Ten by měl vyslat odtah, který vás přepraví do dílny. Následný postup je překvapivě jednoduchý, protože ve většině případů postačí jenom vyčerpání špatného paliva a vyčištění nádrže. Následky tak budou nulové.

Mohlo by vás zajímat:  Renault míří do Ženevy s novým dieselem

Jsou situace, kdy můžete pokračovat v jízdě

Nastat může i situace, kdy lze i se špatným palivem pokračovat v jízdě. Roli hraje to, kolik ho v nádrži máte. Pokud to jsou opravdu nízké jednotky procent, je vysoká pravděpodobnost, že se nic nestane. Typická je situace když do nádrže pošlete pár deci špatného paliva a svou chybu si hned uvědomíte. Pokud dotankujete plnou nádrž správným palivem, s největší pravděpodobností to nebude mít na budoucí jízdu žádný vliv. V této situaci je také vhodné začít následně tankovat průběžně a správné palivo postupně doplňovat, čímž poměr toho špatného zředíte ještě více. Vždy má samozřejmě roli to, kolik špatného paliva načerpáte a jak velkou nádrž vaše auto má.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora