Rakousko zvyšuje rychlost na dálnicích. Ale ne na všech

Komu přijde rychlost 130 kilometrů v hodině na dálnici příliš pomalá, ten má na výběr ji buď porušovat, nebo může vyrazit do Německa, a to na některý z úseků, kde je rychlost neomezená. Jinak musí počítat s tím, že mu tato rychlost musí dostačovat. A to nikoliv jenom u nás, ale také u evropských sousedů. To by se však mohlo změnit, a to konkrétně v případě Rakouska.

Zvýšení o 10 kilometrů v hodině

Bohužel se nejedná o projekt, který by se inspiroval neomezenou rychlostí v Německu, ale jde pouze o projekt, kdy se rychlost zvedne o 10 kilometrů v hodině. I když se to nezdá jako moc, je třeba říci, že při delších cestách už toto zvýšení být znát přece jenom může, protože lze dorazit do cíle cesty dříve. Také se jedná o klad, který jistě uvítá každý, kdo by chtěl beztrestně sešlápnout plyn o trochu více.

Na dvou úsecích dálnice A1

Kde bude možné se rychlostí 140 kilometrů v hodině projet? Zatím to bude jenom na dálnici A1. A to ani ne v celé. Jde spíše o pilotní projekt, jehož cílem je nasbírat potřebná data. Zvýšený dálniční rychlost se tak bude týkat úseku mezi Haidem a Sattledtem a dále na úseku mezi Melkem a Oedem. Celková délka trasy, kde je možné se takto projet, činí zhruba 120 kilometrů.

Pilotní provoz

Jak jsme již uvedli, hlavním cílem není nic jiného, než nasbírat data, kterými se může následně argumentovat zvednou rychlost na všech dálnicích v Rakousku. Nutno říci, že ta poslední nebyla příliš lichotivá. Ať už šlo u znečištění, hluk, nebo nehody. Na druhou stranu auta jsou opět o pořádný kus lepší a tak se dá očekávat, že zvýšení rychlosti by mělo být stavem, který lze označit za spíše pozitivní. Pokud máte v plánu jet po dálnici A1 a budete projíždět právě danými úseky, pamatujte si, že zde se opravdu nemusíte bát přidat. Po dobu testu to bude zcela legální. Možná se v budoucnu dočkáme plošného zrychlení.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora