Rakovina auta. Plíživá rez se dokáže rozlézt po celém vozu

Pokud jde o kutilství, pokládají se Češi obvykle za mistry světa nebo přinejmenším poražené finalisty. Ale některé naše typické zlozvyky, které se projevují při údržbě auta, spíše naznačují, že bychom v pomyslném šampionátu kutilů neprošli ani kvalifikací. Statistiky totiž dokládají, že čeští motoristé podceňují korozi auta. Rez je přitom pro každé auto prvním polibkem smrti a pokud ji podceníme, brzy pošle daný vůz do šrotu.

I malé stopy koroze jsou problém

Korozi na karoserii auta můžeme přirovnat k plesnivějícímu chlebu. Pokud chleba začne plesnivět, samotná viditelná plíseň je jen špičkou ledovce – plesnivý je ve skutečnosti víceméně celý zbytek bochníku, akorát na něm zatím ještě není plíseň vidět. Jen málokdo plesnivou část chleba odkrojí a zbytek sní.

Stejný přístup byste měli mít i k rezivějícím prvkům karoserie. Pokud se koroze objeví na některém dílu, například na zadních dveřích či nad blatníky, vyměnit byste co nejdříve měli celý díl. Oprava viditelné koroze obvykle nepatří mezi nejlevnější – je totiž třeba použít speciální protikorozní lak a ošetřit nejen viditelně zkorodované místo, ale i jeho okolí. A i při kvalitní opravě hrozí, že přehlédnete místa, která už korodují, ale zatím to není vidět.

Zdroj obrázku: Pixabay

Korozi se dá účinně předcházet

O korozi se někdy mluví jako o rakovině auta. A podobně jako skutečné rakovině, ani korozi se nikdy úplně stoprocentně nevyhnete, ale můžete jí velmi účinně předcházet a oddalovat její vznik. To začíná už výběrem auta – některé modely jsou na korozi náchylnější než jiné. Před koupí nového vozu si proto přečtěte zkušenosti majitelů jeho předchozích generací.

Zdroj obrázku: Pixabay

Koroze jako taková je přirozený jev, který má na svědomí vlhkost. Předcházet jí tedy můžete tak, že ke své karoserii pokud možno vlhkost nepustíte. Základem je kvalitní lak, pravidelná očista, ale také voskování, které je velmi účinným preventivním opatřením. Měli byste také pravidelně kontrolovat, zda do auta nezatéká.