Rally Mexico 2015 – Ogier stále vládne

Třetím podnikem Mistrovství světa v rally byla Mexická rally. Ta se jede ve vysokých nadmořských výškách, které extrémně zatěžují motory a otestují fyzickou připravenost pilotů a na nezpevněných cestách, které zase prověří důkladně odolnost podvozků a schopnosti pilotů. Soutěž ale začala dvěma speciálními úseky už ve čtvrtek večer. Tu první vyhrál Thierry Neuville s vozem Hyundai i20 N WRC, ale na druhé se radoval Sébastien OgierVolkswagenem Polo R WRC a dostal se i do vedení celé soutěže.

Páteční ráno ale přálo Krisu MeekoviCitroënem DS3 WRC a posunul se krátce na třetí místo. Stejný test byl dočasnou konečnou pro Otta Tänaka, který se svým Fordem Fiesta RS WRC spadl do vodní nádrže. Bohužel v dalším testu Meeke havaroval. Stejná zkouška se stala osudnou i Robertu KubicoviHaydenu Paddonovi. Opět kraloval Ogier, který už měl velmi slušný náskok na Neuvilla. Třetí byl kolga Ogiera Jari-Matti Latvala, čtvrtý Mads Ostberg s dalším Citroënem a pátý Andreas Mikkelsen s posledním Volkswagenem.

V pátém testu vyhrál Neuville a mírně Ogiera stáhl, ale ten mu to vzápětí vrátil i s úroky. Na této zkoušce byl ale Čech Martin Prokop druhý o pouhou jednu desetinu vteřiny. Další test se stal kořistí Latvaly, ale Ogier nadále zvyšoval svůj náskok na Neuvilla. Další test ale přinesl Belgičanovi defekt a následnou nehodu s převrácením vozu na střechu. Za Ogiera se tak na bednu vyšvihl Latvala a Ostberg. Za nimi bylo pořadí Mikkelsen, Elfyn Evans, Dani Sordo a Prokop. Pak už se v absolutním pořadí pohyboval Yuri Protasov s Fiestou RRC, který vedl WRC2 před Nasserem Al-Attiyah s Fiestou R5.

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen - budoucnost poodhalena

Tänakovou Fiestu se sice podařilo v sobotu nasadit po vylovení a odbahnění zpět do závodu, ale vypověděla jí službu elektrika. První dva testy dne vyhrál Ogier, navíc ve druhém přišel o Latvalu, který vylomil zadní kolo. Za mistra světa se tak posunuli Ostberg, Mikkelsen, Evans, SordoProkop. Sorda navíc potrápil defekt a tak se mu Prokop přiblížil v průběžném hodnocení. Havaroavl ale Protasov, a tak se vedení ve WRC2 ujal Al-Attiyah. Za ním nižší kategorii obsadili Fuchs, KetomaaAl-Kuwari.

V neděli se pak jely už jen poslední tři testy, kdy posledním testem byla tradičně Power Stage. Nejdelší zkoušku dne vyhrál Ostberg ale z náskoku Ogiera ukrojil jen dvě vteřiny. Celkové pořadí na prvních místech se po úvodních testech dne nijak neměnilo. Ogier se pak dočkal i vítězství v posledním testu a připsal si tak an konto další tři body. Druhý byl na Power Stage Mikkelsen ale v celkovém pořadí Ostberga stejně nepředčil. Za nimi skončili Evans, SordoProkop. Ve WRC2 zvítězil Al-Attiyah, který byl celkově sedmý. Na osmou pozici se díky třetímu místu z poslední etapy prokousal Neuville, který překonal Fuchse a Ketomaau.

Mohlo by vás zajímat:  Report z 3. kola pošumavského slalom cupu

Foto: Redbull, Roadandtrack, Autosport, WRC, Crash, Rallyereport, Bybillwood