Rally Portugalsko 2015

Kolotoč Mistrovství světa v rally se o uplynulém víkendu vrátil do Evropy a zamířil na sever Portugalska. První etapa začala okruhovou speciálkou a následovalo šest klasických měřených testů. Páta rychlostní zkouška byla ovšem zrušena. Hned od úvodu nasadili ostré tempo Volkswageny Polo R WRC, které se na okruhu seřadili v pořadí Andreas Mikkelsen, Sébastian Ogier a Jari-Matti Latvala. Mikkelsen se pak držel na první pozici i po druhé zkoušce, i když dělit se o ní musel s Dani Sordem, který pilotuje Hyundai i20 N WRC. Na třetí místo se posunul Ott Tänak s Fordem Fiaesta RS WRC, čtvrtý byl Kris Meeke s Citroënem DS3 WRC a až pátý Latvala. Kvůli technické závadě odstoupil Chris Evans s druhým Fordem. Po třetím testu se Mikkelsen na čele opět osamostatnil, ale po tom čtvrtém se propadl na třetí místo, když se vedení soutěže ujal Latvala a druhý byl Meeke. Za Mikkelsenem zůstavali Sordo a Tänak.

Kvůli zrušené páté rychlostní zkoušce čekaly na jezdce v pátek odpoledne už jen dva testy, z nichž jeden vyhrál Latvala před Ogierem a ve druhém si toto pořadí vyměnili. První etapu tak v pozici lídra zakončil Latvala před MeekemMikkelsenem. Na čtvrté místo se posunul Tänak, za ním bylo pořadí Sordo, Ogier, Mads Ostberg s druhým Citroënem, Hayden Paddon, Thierry Neuville (oba na vozech Hyundai) a Robert Kubica s dalším Fordem. Ve tříde WRC2 vedl Nasser Al-Attiyah, druhý byl Yazeed Al-Rajhi (oba na Fordu Fiesta R5). Další příčka však již těšila českého fanouška, neboť j držel v rukou pilot Škody Motorsport s novou Fabií R5 Pontus Tidemand. Za ním jel Christian Lefebvre a Esapekka Lappi s další Fabií. V kategorii WRC3 vedl Gilbert před Folbou a Veibym.

V první sobotní zkoušce opět vyhrál Mikkelsen a posunul se na druhé místo. Také Ogier zahájil cestu vzhůru výsledkovou listinou a byl na čtvrté příčce. Meeke si ovšem ztrátu stříbrné pozice nechtěl nechat líbit, takže další dva testy vyhrál a o deset vteřin před norským pilotem byl opět druhý. Za tímto dramatickým soubojem pak na svou šanci čekali Ogier a Tänak. Všechny tři odpolední testy pak právě Ogier vyhrál, a rázem byl druhý v celkovém pořadí, když za sebou nechal Meeka i Mikkelsena. Za nimi se ustálilo pořadí Tänak, Sordo, Paddon, Ostberg, Kubica a Martin Prokop s Fordem. ve WRC2 byl stále nejlepší Al-Attiyah před LappimTidemandem. Nové Fabie se tak obě dostaly na stupně vítězů.

Mohlo by vás zajímat:  Acura ILX - Nový závoďák v New Yorku

V neděli už na závodníky čekaly pouze tři rychlostní zkoušky a tu první vyhrál Ogier, na stažení Latvalova náskoku to však nestačilo. Latvala si navíc vedoucí pozici pojistil vítězstvím v předposledním testu a Ogierovi tak přenechal jen tři body za vítězství na závěrečné Power Stage, na které však Francouz náskok svého týmového kolegy nestáhl. Během těchto testů se Mikkelsenovi povedlo udolat Meeka a tak mohl Volkswagen slavit kompletní stupně vítězů a napravit reputaci z nepodařené Argentiny. Na dalších pozicích dojeli Tänak, Sordo, Ostberg, Paddon, KubicaProkop. ve WRC2 se v neděli dařilo nejlépe Lappimu, ale na porážku Al-Attiyaha to nestačilo, Katařan tak v této kategorii zvítězil. Ne třetí příčce dovezl do cíle druhou Fabii Tidemand.

Foto: Stuff, Motorsport.Hyundai, Motorsport, Autosport, Crash, WRC, Rallystar, TV2, Skoda-Auto, Rally4you, ewrc-results, RTE