Ranní jízdy na podzim jsou spojeny s řadou nepříjemností

First Snow Mirror Car

Podzim mívá pro řidiče nachystanou celou řadu nepříjemných překvapení. Zejména ranní dojíždění do práce může být nebezpečné. V tomto období se většina z nás cítí bez energie, což je mimo jiné důsledkem nedostatku denního světla. Před jízdou do práce byste si tak měli trochu rozproudit krev v žilách, třeba několika posilovacími, nebo alespoň protahovacími cviky. Mějte na paměti, že ranní káva, respektive kofein, který obsahuje, začne účinkovat až asi půl hodiny po konzumaci. Pokud ji tedy vypijete pár minut před odjezdem, příliš vám nepomůže. A na co si dát ještě na podzim pozor?

Mohlo by vás zajímat:  Vybíráme tažné zařízení pro Škoda Karoq

Zamlžená okna a zrcátka

Světlem sice podzim příliš neoplývá, vlhkostí ovšem ano. A protože se může snadno stát, že teplotní rozdíl mezi venkem a interiérem vašeho auta bude výrazný, vlhkost začne kondenzovat. Typicky se sráží na oknech a na zrcátcích, což pochopitelně bezpečné jízdě příliš nesvědčí. Abyste riziko zamlžení minimalizovali, je dobré před jízdou okna i zrcátka očistit.

Car Goes Road Downpour Out Focus Image Blurry
Zdroj obrázku: Freepik

Přizpůsobte styl jízdy podmínkám

Mějte na paměti, že ospalý člověk má o něco pomalejší reakce, a tak je vhodné zvýšit rozestup mezi vámi a auty před vámi, nejlépe alespoň o třetinu toho, co běžně pokládáte za dostatečné. Pokud je vozovka vlhká, nebo dokonce namrzlá, nebojte se ani dvojnásobku běžné vzdálenosti. A rozhodně neuděláte chybu, pokud sundáte nohu z plynu, ušetříte trochu paliva, ale hlavně snížíte riziko nehody.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní péči o stěrače řidiči podceňují, tím zkracují jejich životnost a ohrozí dobrou viditelnou

Zahřejte motor

Zejména majitelé starších vozů a aut, která nejsou v perfektním stavu, by měli ještě před rozjezdem nechat motor chvíli běžet naprázdno. Ekologickým aktivistům se asi po přečtení předchozí věty ježí vlasy hrůzou, nicméně necháte-li motor a další důležité komponenty auta před jízdou prohřát, prodloužíte jejich životnost a zlepšíte také jízdní vlastnosti auta v prvních minutách jízdy. To má pochopitelně pozitivní vliv také na bezpečnost.

Zdroj: https://www.drivparts.com/parts-matter/learning-center/driver-education-and-vehicle-safety/fall-driving-tips.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora