Recyklace už je téma i při výrobě automobilů

Poslední roky se stále častěji mluví o tom, že plasty jsou pro naši planetu obrovským problémem. A není to jenom ve spojený s klasickým plastovým odpadem v podobě lahví a dalších věcí, které bereme jako samozřejmost. Plasty se objevují také v automobilech. Vzhledem k nutnosti jejich ekologické likvidace je zaručeno, že se plasty jenom tak nevyhodí, ale že budou recyklovány. O čem se však začíná mluvit stále častěji, to je i postup, kdy právě už samotná výroba bude spojena s využitím recyklovaných materiálů.

Volvo jako příklad

Automobilka Volvo už v minulosti uvedla, že právě ona chce jít v tomto směru jasným příkladem. A dala si závazek spojený s rokem 2025. K tomuto roku má dojít k jedné důležité věci. Každý vůz, který sjede z výrobní linky, bude obsahovat minimálně 25 procent plastů, které budou pocházet z recyklace. Důvod takového kroku je celkem jasný. Volvo nechce planetu zamořovat dalšími zbytečnými plasty a chce efektivně využít ty stávající.

Ukázka v podobě modelu Volvo XC60

Že nezůstalo jenom u mluvení, to jasně demonstruje i speciálně vyrobená verze modelu Volvo XC60, která už má ukazovat to kde všude se dají recyklované plasty použít. Když se na daný výčet míst, kde se lze setkat s recyklovaným materiálem podíváme blíže, tak mluvíme třeba o středovém tunelu, dále o podlahovém koberečku, ale také v oblasti sedadel. Dále nelze opomenout ani různé prvky zvukové izolace.

Nejenom PET lahve

Když se mluví o recyklaci plastů, tak si většina lidí představí hlavně to, že jako klíčová surovina jsou využity výhradně jenom PET lahve, nebo jim podobný plastový odpad. Volvo je však vyvádí z omylu. Kromě ukázky toho, kde všude bude recyklovaný materiál používat, se zaměřuje také na to, aby jasně ukázal, jaké produkty to byly na začátku. Kromě zmíněných PET lahví se jedná třeba i o plasty, které jsou v rybářských sítích, nebo lodních lanech. Dále se jedná o již zmíněné plasty ze starších automobilů, stejně jako o plastové materiály, které se objevují v segmentu oděvů.

Mohlo by vás zajímat:  Audi představilo trojici modelů s přívlastkem ultra

Recyklované i recyklovatelné

Nejenom, že chce automobilka využít materiály z druhého kola. Její cíl je spojený také s tím, že chce být odpovědná i v tom, aby plastové materiály, které používá, mohly do druhého kola jít. Tedy aby mohly být recyklovatelné. A začít chce už v příštím roce, a to v oblasti svých závodů kde má v plánu všechny jednorázové plasty vyměnit za recyklovatelné.

Další následují

Volvo není automobilkou jedinou. Podobné kroky mají v dlouhodobém horizontu v plánu i další automobilky. Ať už z důvodu skutečné odpovědnosti, nebo z důvodu, aby se svezli na současné vlně a stouply v očích zákazníků. Mezi naše příklady tak patří BMW s modelem i3, kde je využíván recyklovaný polyester a plast z PET lahví. Dále nelze zapomenout na Ford a jeho model Focus, kde je izolace vyráběná z použité rifloviny.

Komentáře