Reportáž o sraženém cyklistovi měla vzbudit soucit. Dostupné záběry kamer ale ukazují, že právě on si incident způsobil sám

Odstup při předjíždění cyklisty je schválen a od ledna musí každý motorista myslet na to, že pokud v provozu potká cyklistu, musí se mu vyhnout na vzdálenost ne nižší, než je 1,5 metru. Pro představu toho, o jakou velkou vzdálenost jde a jak to může vypadat v reálu, vydala zpravodajská televize CNN Prima NEWS reportáž. Místo toho, aby ukázala realitu, však zobrazuje zcela nepochopitelné a záměrně neohleduplné chování figuranta – cyklisty.

Hurá do provozu

Figurant, hlavní postava reportáže, si své jízdní kolo vylepšil cedulí, které byla v takové vzdálenosti od kola, aby jasně demonstrovala, jaká je minimální vzdálenost pro objíždění. Jako nápad rozhodně dobrý tah a pár záběrů z provozu opravdu ukázalo, jak těžké to budou od ledna řidiči mít, pokud cyklistu na úzké cestě potkají.

Sražen autobusem

Celá reportáž o schváleném odstupu graduje tím, že je reportér sražen autobusem. Padá k zemi a jen díky velkému štěstí se mu nic vážného nestalo. Tato část celé reportáže měla patrně vzbudit soucit a ukázat, jak to může po prvním lednu na silnicích vypadat. Nakonec však reportáž ukázala něco jiného.

Ze záběrů těsně před srážkou s autobusem je jasně patrné, kde cyklista jede. Na vozovce je u pravého kraje jasně vyznačen pruh pro cyklisty. Dokonce na takovém místě, aby nevedl přes kanály a byl ve skutečně dostatečné vzdálenosti od obrubníku. Reportér na svém vylepšeném jízdním kole však toto jasně viditelné značení záměrně ignoruje a jede v nemalé vzdálenosti od něj – směrem do vozovky. Naopak řidič autobusu je svými levými koly až těstě u kraje obrubníku ve snaze se neukázněnému cyklistovi vyhnout.

Může si za to sám

Vzhledem k tomu, kde se svým kolem v době srážky jel, vyvolala reportáž i celkem očekávané reakce. Vyjádření ve stylu „Přesně tak dobře mu tak“ nebo „Co tím dokazuješ“ jasně potvrzují neobjektivitu reportáže a snahu autora jít si pro senzaci než natočit něco objektivního. Kdyby jel na svém kole, kde má, s největší pravděpodobností by ke srážce vůbec nedošlo. Což potvrzuje i řidič skútru, který neváhá cyklistu-figuranta počastovat řadou vulgárních nadávek.

Zdroj: Autorský text, CNN Prima NEWS

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora