Revoluce v nabíjení elektromobilů? Tento zvládne získat energii ze slunce. Kolik díky ní ujede?

Vlna elektromobilů pomalu, ale jistě zaplavuje výroby velkých i malých automobilek. Nabíjecích míst je ovšem stále nedostatek. Co takhle elektromobil, který se nabije sám? A to dokonce na tolik, že mu stačí pouhá hodina, aby do sebe dostal energii na 12 kilometrů jízdy. Možná si říkáte, že to není mnoho, ale věřte, že jde o opravdu výjimečnou vlastnost.

V úterý 25. června měl premiéru nový elektromobil značky Lightyear One. Jde o zcela novou značku elektromobilů, která na začátku slibovala, že její elektromobil bude mít opravdu výjimečné vlastnosti. Nutno říci, že svoje sliby značka splnila. A co je na tomto vozidle tak výjimečného? Dokáže se nabíjet samo, a to přímo ze sluníčka, které je všudy přítomné, pokud tedy není období dešťů a obloha je neustále zatažená.

Čtyři elektromotory

Jak funguje vnitřní mechanismus? Vzhledem k tomu, že Lightyear Ono je klasický elektromobil, najdeme u něj vysoce kapacitní akumulátory. Tyto akumulátory přirozeně dodávají elektromotorům energii. Elektromotory jsou ve vozidle čtyři a každé kolo má svůj vlastní. Pokud byste rádi znali výkon vozidla, musíme Vás zklamat, firma ho zatím neprozradila, nicméně je dostupná aspoň jedna informace týkající se zrychlení. Z nuly na sto dokáže to dokáže elektromobil vytáhnout za 10 sekund. Nejedná se tedy o žádný výkonnostní superrychlý model, ale jen o klasické vozidlo.

Nabíjecí možnosti

Bylo by dobré zmínit se o tom, jak takový elektromobil vypadá a jak již zmíněné samonabíjecí schopnosti fungují. Střecha vozidla a přední kapota jsou pokryty organickými solárními články, do kterých se ukládá energie. Nastanou-li ideální (slunečné) podmínky, jsou tyto články schopné během jedné hodiny, absorbovat do sebe tolik energie, že by to stačilo na ujetí 12 kilometrů.

Mohlo by vás zajímat:  Mercedes-Benz ukázal elektrickou verzi MPV třídy B

Znamená to tedy, že pokud byste nechali auto stát na parkovišti pod přímým slunečním zářením, třeba během 8hodinové pracovní doby, nabilo by se Vám vozidlo skoro na 100 km jízdy, a to už je co říct. Nemuseli byste řešit, kde po práci zase natankovat. Jste-li fanda delších tras a za týden najezdíte cca 500 km, můžete být klidní. Norma WLTP uvádí, že vozidlo Lightyear One by mělo být schopné ujet až 725 kilometrů, a to na jedno nabití.

Stane-li se, že dlouho nesvítí slunce a vy byste potřebovali auto dobít, můžete být rovněž v klidu. Vozidlo je totiž možné nabíjet i pomocí klasické zásuvky. Necháte-li vozidlo v zásuvce přes celou noc, ráno můžete sednout za volant a zastavíte až po 400 kilometrech. Zapojíte-li vozidlo do:

  • veřejné dobíjecí stanice s výkonem 22 kW, za hodinu bude k dispozici energie až na 209 km
  • rychlonabíječky s výkonem 60 kW, za hodinu bude k dispozici energie až na 570 km

Prostor a cena

Jak vlastně tento elektromobil vypadá? Vzhledem k tomu, že je stavěný na nízký odpor vzduchu, najdeme zde kryty na zadních kolech a velmi nízkou a hladkou příď. Vnitřní prostor je dostatečně velký. Vleze se tam 5 osob a v zavazadlovém prostoru je místo až na 780 l zavazadel. Sklopíte-li zadní sedačky, naroste objem až na 1701 l. Dalo by se tedy říci, že je to ideální auto pro pětičlennou rodinu. Bohužel cena je opravdu vysoká. Dosahuje až 3 milionů korun, což si ne každá rodina může dovolit.

Komentáře