Revoluce v nabíjení elektromobilů? Tento zvládne získat energii ze slunce. Kolik díky ní ujede?

Vlna elektromobilů pomalu, ale jistě zaplavuje výroby velkých i malých automobilek. Nabíjecích míst je ovšem stále nedostatek. Co takhle elektromobil, který se nabije sám? A to dokonce na tolik, že mu stačí pouhá hodina, aby do sebe dostal energii na 12 kilometrů jízdy. Možná si říkáte, že to není mnoho, ale věřte, že jde o opravdu výjimečnou vlastnost.

V úterý 25. června měl premiéru nový elektromobil značky Lightyear One. Jde o zcela novou značku elektromobilů, která na začátku slibovala, že její elektromobil bude mít opravdu výjimečné vlastnosti. Nutno říci, že svoje sliby značka splnila. A co je na tomto vozidle tak výjimečného? Dokáže se nabíjet samo, a to přímo ze sluníčka, které je všudy přítomné, pokud tedy není období dešťů a obloha je neustále zatažená.

Čtyři elektromotory

Jak funguje vnitřní mechanismus? Vzhledem k tomu, že Lightyear Ono je klasický elektromobil, najdeme u něj vysoce kapacitní akumulátory. Tyto akumulátory přirozeně dodávají elektromotorům energii. Elektromotory jsou ve vozidle čtyři a každé kolo má svůj vlastní. Pokud byste rádi znali výkon vozidla, musíme Vás zklamat, firma ho zatím neprozradila, nicméně je dostupná aspoň jedna informace týkající se zrychlení. Z nuly na sto dokáže to dokáže elektromobil vytáhnout za 10 sekund. Nejedná se tedy o žádný výkonnostní superrychlý model, ale jen o klasické vozidlo.

Nabíjecí možnosti

Bylo by dobré zmínit se o tom, jak takový elektromobil vypadá a jak již zmíněné samonabíjecí schopnosti fungují. Střecha vozidla a přední kapota jsou pokryty organickými solárními články, do kterých se ukládá energie. Nastanou-li ideální (slunečné) podmínky, jsou tyto články schopné během jedné hodiny, absorbovat do sebe tolik energie, že by to stačilo na ujetí 12 kilometrů.

Mohlo by vás zajímat:  Honda představil nový vodíkový koncept

Znamená to tedy, že pokud byste nechali auto stát na parkovišti pod přímým slunečním zářením, třeba během 8hodinové pracovní doby, nabilo by se Vám vozidlo skoro na 100 km jízdy, a to už je co říct. Nemuseli byste řešit, kde po práci zase natankovat. Jste-li fanda delších tras a za týden najezdíte cca 500 km, můžete být klidní. Norma WLTP uvádí, že vozidlo Lightyear One by mělo být schopné ujet až 725 kilometrů, a to na jedno nabití.

Stane-li se, že dlouho nesvítí slunce a vy byste potřebovali auto dobít, můžete být rovněž v klidu. Vozidlo je totiž možné nabíjet i pomocí klasické zásuvky. Necháte-li vozidlo v zásuvce přes celou noc, ráno můžete sednout za volant a zastavíte až po 400 kilometrech. Zapojíte-li vozidlo do:

  • veřejné dobíjecí stanice s výkonem 22 kW, za hodinu bude k dispozici energie až na 209 km
  • rychlonabíječky s výkonem 60 kW, za hodinu bude k dispozici energie až na 570 km

Prostor a cena

Jak vlastně tento elektromobil vypadá? Vzhledem k tomu, že je stavěný na nízký odpor vzduchu, najdeme zde kryty na zadních kolech a velmi nízkou a hladkou příď. Vnitřní prostor je dostatečně velký. Vleze se tam 5 osob a v zavazadlovém prostoru je místo až na 780 l zavazadel. Sklopíte-li zadní sedačky, naroste objem až na 1701 l. Dalo by se tedy říci, že je to ideální auto pro pětičlennou rodinu. Bohužel cena je opravdu vysoká. Dosahuje až 3 milionů korun, což si ne každá rodina může dovolit.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora