Řidiči mohou jezdit s propadlým řidičákem a parkovat kde chtějí

Přestupky, které byly dříve běžně pokutovány, jsou nyní zcela přehlíženy a policie je řešit nebude. Žádá si to bezpečnostní situace. A tak se řada motoristů dočká určitých úlev, které jsou odsouhlaseny jak proto, aby jim mohl být zjednodušen život, tak proto, aby se minimalizovala bezpečnostní rizika související s koronavirem. Co v této době za volantem můžete a dříve jste nemohli?

Jízda s propadlým řidičským průkazem

Stále dokola se apeluje na to, že si řidiči mají svůj řidičský průkaz vyměnit co nejdříve, ne pár dní před koncem jeho platnosti. Bohužel řada lidí nechala vše na poslední chvíli a nyní zjistili, že mají řidičák propadlý. Co v takovém případě, když jsou úřady omezené nebo dokonce zavřené? Aktuální situace dovoluje jezdit i s propadlým řidičským průkazem, bez rizika toho, že by řidič dostal pokutu.

Důvody je jednoduchý. Jde o bezpečnost. V době, kdy platí zákaz zbytečného vycházení, není vhodné, aby lidé chodili na úřad a zbytečně riskovali možnou nákazu. S výměnou řidičského průkazu mohou počkat do doby, než situace pomine. Nadále mohou beztrestně jezdit se svým současným a nebudou riskovat pokutu. To se samozřejmě nevztahuje na ty řidiče, kterým byl řidičský průkaz odebrán. Ti i nadále jezdit nesmějí. Tato úleva se vztahuje pouze na držitele řidičského oprávnění, jejichž kartička z časového pohledu pozbyla platnosti.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Parkování kdekoliv

Tato úleva pro řidiče se týká Prahy, kde byly dočasně zrušeny takzvané modré parkovací zóny, které byly určené primárně rezidentům. Díky tomu mohou ostatní řidiči jednoduše parkovat v podstatě, kde chtějí, opět bez rizika toho, že budou hlídkou pokutováni. Přitom ještě před pár dny se mluvilo o tom, že k ničemu takovému docházet nebude. Nakonec přišel obrat a modré parkovací zóny jsou dočasně zrušeny.

Mohlo by vás zajímat:  Situaci, kdy dojde palivo, lze řešit různě. Některé způsoby je ale lepší nedělat

I tento stav souvisí s bezpečností. Pokud si někdo potřebuje jet vyřídit něco neodkladného do centra, jede zde k lékaři, nebo do práce, umožní mu zrušení modrých zón využít své auto a zaparkovat kde bude potřebovat. Takový člověk tak nebude nucen využívat MHD, kde je vyšší koncentrace lidí a tak zde zcela logicky hrozí i zvýšené riziko nákazy. Zatímco v době mimo epidemie se městská hromadná doprava doporučuje, nyní by měla být volena spíše v krajním případě a je apelováno na to, aby řidiči raději použili své auto. A zrušení modrých parkovacích zón jim v tom má pomoci.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Opatření se týká také kamionů

Nejsou to jenom řidiči osobních vozidel, kteří mohou z důvodu bezpečnostní situace vyváznout bez trestu v situacích, které jsou klasickým přestupkem. Určitá opatření se týkají také řidičů kamionů, kteří jsou v této době více potřeba, než kdy předtím. Pro kamiony platí během neděle zákaz, který však byl do odvolání zrušen. Díky tomu může být mnohem lépe zajištěno potřebné zásobování, nejenom potravinami nebo zdravotnickým materiálem. Právě to je hlavní důvod zrušení nedělního zákazu, díky kterému se může zavážet v podstatě nonstop.

Zdroj: ČTK, PSP ČR

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora