Řidiči objížděním cyklistů zbytečně brzdí provoz. Mýty, kterým věří, v zákoně vůbec nejsou uvedeny

Jakmile začala platit novelizace týkající se povinného odstupu při předjíždění cyklistů, vyvolalo to bouřlivé reakce. Nyní se zákon stále více převádí do praxe, jelikož teploty stoupají a cyklistů na silnicích přibývá. A řada řidičů si novelu zákona ani nepřečetla a věří jenom mýtům. Realita však bývá trochu jiná.

Jaká je minimální vzdálenost?

Většina řidičů pochopitelně odpoví, že povinnou vzdáleností při předjíždění cyklistů je odstup minimálně 1,5 metru. To ale platí jenom částečně. Tato vzdálenost je platná tam, kde je maximální povolená rychlost vyšší než 30 kilometrů v hodině. Kde je limit maximální povolené rychlosti 30 km/h a menší, tam stačí dodržet odstup pouze jeden metr.

Cyklista, nebo chodec?

Málokterý řidič ví, že konkrétní novelizace hovoří výhradně o předjíždění cyklistů. Tedy odstupu v případě, že daná osoba na kole jede. V tu chvíli je třeba povinný odstup opravdu dodržet. Pokud však daná osoba kolo vede, není cyklistou, ale chodcem. V tu chvíli se nepředjíždí, ale objíždí se. Povinný odstup v tu chvíli není, pouze by měl být dostatečný, aby byl bezpečný.

Mohlo by vás zajímat:  Pneumatiky potřebují celoroční péči, pouhé přezutí nestačí
Zdroj obrázku: Freepik

Jak je to s plnou čárou?

Jsou řidiči, kteří cyklistu nepředjedou z důvodu, že by museli přejet plnou středovou čáru. A tak čekají až do místa, kde je přerušovaná. I toto je spojeno s mýtem, kterému mnozí věří. Pokud v protisměru nic nejede a předjetí cyklisty bude bezpečné, lze legálně plnou čáru přejet při započetí i ukončení daného manévru. V praxi to znamená, že cyklistu je možné legálně předjet i tam, kde je zákaz předjíždění. Samozřejmě vše s ohledem na zachování bezpečnosti.

Platí povinný odstup úplně všude?

U některých řidičů převládá i názor, že pravidlo povinného odstupu platí úplně všude. Ani to není úplně pravda. Pokud je na silnici jasně vymezený pruh určený cyklistům, není řidič povinen dbát na stanovený odstup. Míjet cyklistu v tomto případě by však opět mělo být spojeno s potřebnou bezpečností.

Zdroj: Zdroj: https://mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Prehled-zmen-a-novinek-v-doprave-v-roce-2022, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-365