Řidiči při cestě do Chorvatska stále chybují. Zmapovali jsme hlavní rizika

Cesta do Chorvatska autem je pro mnohé symbol letní dovolené. I letos se tam vydává řada lidí a i letos dělají stejné chyby. My jsme se zaměřili na zmapování těch nejčastějších, které se mezi řidiči objevují. Pokud vás daná cesta na dovolenou také čeká, vyhněte se jim.

Odjezd bez přípravy

Pro mnohé dovolenkáře poměrně častý jev. Tak se soustředí na to, aby měli vše hlavně do apartmánu a na pláž, že zcela opomenou zajistit věci, které souvisí s cestou. Sem by měla patřit alespoň základní kontrola vozu a jeho technického stavu, dále dolití provozních kapalin a samozřejmě nákup dálničních známek, které se poté nemusí řešit složitě na posledních pumpách, kde může být vlivem toho nával.

Špatný čas odjezdu

I ten může být problém. Je pravdou, že mnohdy jsou v Chorvatsku tradiční turnusy, a tak v mnoha případech není vyhnutí a jindy jet prostě nemůžete. Když však máte možnost volby, snažte se vyhnout dnům, které jsou spojeny s dopravními špičkami při jízdě tímto směrem. To stejné platí i při odjezdu. Zároveň mnoho řidičů vyjíždí klidně hned po práci, unavení a neodpočatí, což je problém, který může mít fatální následky. Kdo jede takzvaně na noc, měl by přes den maximálně odpočívat.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Plánování trasy

To prokleté Slovinsko a jeho krátký dálniční úsek, za který zaplatíte nemalé peníze. I proto mnozí přemýšlejí nad dalšími možnými alternativními trasami, kdy se snaží tuto část objet. Ano, různé možnosti cest samozřejmě existují, ale otázkou také je, kolik peněz oproti úsporám za slovinské dálniční známky uspoříte a o co déle bude člověk na cestách. Vzniklý rozdíl, který může být někdy jen pár stovek, není při cestě na dovolenou třeba řešit.

Mohlo by vás zajímat:  Legendy děkují všem záchranářům vstupem na výstavu zdarma

Jízda na doraz

Každý řidič ví, že pokud se cítí unavený, měl by zastavit. Málokterý cestovatel do Chorvatska to však dělá. Pozdní odjezd, stanovený čas nástupu a čekání v kolonách způsobí, že mnozí jedou na doraz. Tedy bez odpočinku. Potom stačí mikrospánek a nehoda s fatálními následky zkazí dovolenou vám, i mnoha jiným. Ideální je naplánovat si cestu včetně delších zastávek, nebo mít ve voze i další řidiče na střídání.

Nastudování předpisů

Během své cesty do Chorvatska řidiči projedou i několik zemí, než se dostanou do cílové destinace. Málokterý si však nastuduje pravidla dané země. Ano, o rychlostech se dozvíte v oblasti hraničních přechodů. Ale jak je to například s reflexní vestou – kde musí být a kolik jich je třeba mít ve voze? A jak je to například s kamerami na čelním skle? A to jsou jenom ty základní věci, které je na místě si nastudovat před samotnou cestou.

Zdroj: Autorský text
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora