Řidiči při tankování v horkých dnech nemyslí na vliv teplot. Po vyjetí může přijít pohroma

Vysoké teploty nás neobtěžují jenom tím, že mohou udělat interiér našeho vozu zcela nesnesitelným místem. V tropických dnech je třeba myslet i na to, co může udělat palivo, když ho budeme tankovat, hrozí totiž nepříjemná věc, kterou si moc řidičů bohužel neuvědomí.

Vysoké teploty způsobují známý fyzikální jev

Není důvod hledat v následujících řádcích něco výjimečného. Jedná se o zcela běžné fyzikální jevy. Je standardem, že se látky při vysokých teplotách „zvětšují“, při nižších zase „zmenšují“. To znamená, že mohou zvětšovat svůj objem, což se týká právě čerpaného paliva. Proto je při zastavení na čerpací stanici třeba myslet i na to, jaké jsou venku teploty. A podle toho zvolit odpovídající množství.

Objem začne růst

Přijedeme k čerpací stanici, vezmeme pistoli a začneme čepovat palivo. To je obvykle v nádržích pod benzinovou stanicí, a tak jeho teplota bude spíše chladnější. A s tím je spojený i celkový objem paliva, který do nádrže dostaneme. Postupem času se ale vlivem venkovních teplot začne palivo výrazně ohřívat. A začne se zvětšovat jeho objem. A to může znamenat problém.

Mohlo by vás zajímat:  Některé věci z autoškoly jsou dnes už nepoužitelné. Přesto podle nich mnozí stále jezdí
Zdroj obrázku: Freepik

Nikdy ne plnou

V létě je proto namístě nesnažit se naplnit nádrž až po okraj. Vždy je vhodné nechat tam prostor vzduchu, který zajistí, že nedojde k problému s roztažností paliva za vysokých teplot. Jednoduchá rada zní – tankovat výhradně po první „cvaknutí“ tankovací pistole. I když se do nádrže ještě nějaký ten litr vejde, není vhodné ho dočerpávat. Zvláště ve dnech, kdy neplánujeme jet někam daleko a meteorologové předpovídají tropické teploty.

Při extrému až prasknutí

V nejextrémnějším případě může dokonce dojít i k prasknutí nádrže. Jde však o jev spíše ojedinělý, který nastane ve chvíli, kdy naplníte nádrž palivem tak, že z ní doslova vytéká. Následně auto necháte hned u čerpací stanice stát na slunci, tedy kde žádné palivo nespotřebujete. K souhře těchto událostí sice dojde málokdy, ale přesto není důvod zbytečně riskovat.

Zdroj: https://www.petro-online.com/news/safety/15/breaking-news/is-it-safe-to-fill-your-car-in-hot-weather/46587