Řidiči se snaží vyhnout pokutě od silničních hlídek různými cestami

Driver Being Subject Test Alcohol Content With Use Breathalyzer

Ano, samozřejmě to možné je, stačí se řídit všemi platnými předpisy a přizpůsobit styl jízdy aktuální situaci na silnici. Ale pokud jste otevřeli tento článek, o tuhle odpověď pravděpodobně nestojíte. Tím spíše, že od příštího roku se finanční postihy za různé přestupky včetně toho nejběžnějšího, překročení rychlosti, zvýší. Za určitých okolností se jim skutečně můžete vyhnout, ale jde o risk, který za to často nestojí.

Pokuta od hlídky

Starý aforismus říká, že když vás chtějí silniční policisté pokutovat, nějaký důvod si vždycky najdou. Vzhledem k tomu, že vše je dnes zaznamenáváno na kamery, však není pravděpodobné, že by si na vás policisté skutečně něco vymysleli bez reálného podkladu. Ale jen málokdo má čisté svědomí, když ho hlídka odmávne ke krajnici. A když už na pokutu dojde, je většinou lepší ji uhradit na místě, pokud se vám z ní nepodaří vymluvit. Ve správním řízení si většinou nijak nepomůžete. I když…

Mohlo by vás zajímat:  Když jí policie po desítkách let vrátila ukradené auto, netušila že díky zlodějům ohromně stouplo na ceně
Zdroj obrázku: Freepik

Úřední šiml

Na fórech pro motoristy občas narazíte na komentáře, ve kterých se lidé chlubí tím, jak na ně ruka zákona nedopadla, pokud se rozhodli jít cestou správního řízení. Je pravda, že český úřednický aparát není dokonalý a pokuta se může někde zaseknout, je ale velmi nepravděpodobné, že by se na ni zapomnělo úplně. Reálnější varianta je, že se celé řízení protáhne a dotyčnému přijde o poznání vyšší pokuta, než jakou měl původně uhradit na místě, třeba až po půl roce.

Mohlo by vás zajímat:  Předejděte mikrospánku za volantem prevencí i osvědčenými triky za jízdy

Osoba blízká

O něco lépe funguje institut osoby blízké, kdy přestupek lidově řečeno hodíte na někoho jiného, koho navíc nejmenujete. Někteří si k tomuto účelu pořizují osobní údaje nějakého obětního beránka z exotické země, aby pak mohli říct, že auto v inkriminovaném okamžiku řídil rodinný známý třeba z Nigérie. Ale tahle taktika pochopitelně funguje jen na pokuty za rychlost z radarů, nikoli na pokuty udělené v osobním kontaktu silniční hlídkou.

Zdroj: https://www.oneinsure.com/articles/top-3-tips-to-avoid-traffic-fines-for-life
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora