Řidiči se snaží vyzrát na policii, problémy ale číhají jinde. Pokuta by byla ještě lepší variantou

Proč lidé na silnicích respektují dopravní předpisy? Samozřejmě proto, aby je nezastavila policejní hlídka a neudělila pokutu. Právě z té mají řidiči v autech logický respekt. Nejsou to ale jenom policisté, koho by se měli motoristé bát. Je ještě jeden problém, doslova nepřítel, který může přinést mnoho problémů. A to těch finančních.

Jsou tu také pojišťovny

Řidiči si často myslí, že když vyzrají na policii, když se vyhnou policejní hlídce nebo ji doslova ukecají, jsou takzvaně z obliga. U tohoto státního orgánu možná ano, ale je vhodné mít na paměti, že tu máme také pojišťovny. Ty řeší pojistné události a je jasné, že až tak dobrovolně své peníze vydat nechtějí. Pro motoristy mohou být větším nepřítelem než samotná policie.

I pojišťovna má své detektivy

Skutečně se daní lidé mohou nazývat detektivy. Jejich úkoly jsou celkem jednoduché. Odhalují různé pojistné podvody. Mohou se ale zaměřit i na to, jakou vinu má při vzniku pojistné události samotný motorista. Pokud zjistí, že něco nebylo až tak v pořádku, může to dokonce vést ke snížení nebo odmítnutí pojistného plnění. A když mluvíme o částkách v desítkách nebo stovkách tisíc, někdy i v milionech, je jasné že je větší důvod bát se pojišťoven než policistů, kteří udělují pokuty.

Mohlo by vás zajímat:  Přichází ideální doba pro koupi ojetého vozu. Kdo ho pořídil v prosinci, zbytečně prodělal
Zdroj obrázku: Freepik

Drsnější pojišťovny

Jelikož jde o tak vysoké částky, jsou detektivové od pojišťovny v konečném důsledku drsnější než samotná policie. Zajímá je přitom to stejné. Například v tomto období, pokud je silnice pokryta ledem či sněhem, zda měl řidič obuté zimní pneumatiky. Pojišťovnu ale může zajímat třeba také to, zda řidič před jízdou nepožil alkohol nebo jinou omamnou látku.

Zajímat se může též o technický stav vozu – červená nálepka na registrační značce nemusí být všeříkající a vždy rozhoduje technický stav vozu v době nehody. Roli, třeba při zranění, ale hraje i to, jak měl řidič zabezpečený náklad nebo zda on či jeho posádka použili bezpečnostní pásy. To vše jsou věci, kvůli kterým může pojišťovna snižovat pojistná plnění.

Zdroj: https://www.forbes.com/advisor/car-insurance/determining-fault-after-accident/