Řidičské oprávnění prozradí víc, než si myslíme. Jet například bez brýlí se může nevyplatit

portrait-happy-smiling-senior-woman-learning-drive-car-safety-drive-learning-new-hobby-habit-skill-this-new-year-elderly-person-approving-driving-license

Silniční kontrola má obvykle vždy stejný průběh. Začne zastavením řidiče a vyžádáním si potřebných dokladů. Ty se týkají nejenom vozidla, ale také samotného řidiče. Mnoho z nich si myslí, že z předložených dokladů toho policie moc nevyčte. Je pravdou, že až tolik dat na nich uvedeno není. Faktem ale je, že policista má přístup do různých databází a hlavně na rozdíl od řidiče ví, co znamenají různé, zprvu nic neříkající kódy v řidičském oprávnění.

Harmonizované kódy jsou speciální zkratky

Stačí se důkladně podívat na řidičské oprávnění a zjistíme, že na některých z nich jsou uvedeny i různé číselné znaky. Na první pohled nám toho moc neřeknou a většina lidí jim tak nepřiřazuje žádnou váhu. To je ale známá chyba, jedná se totiž o takzvané harmonizované kódy, které definují třeba to, jaké další povinnosti řidič má, co je mu zakázáno, co mu je povoleno nebo s čím a kde může nebo nemůže jezdit.

Kódů jsou desítky

Systém harmonizovaných kódů vznikl z důvodu, aby se jednotlivé informace mohly do řidičského oprávnění zapisovat co nejefektivněji, hlavně vzhledem k jeho omezenému prostoru a tomu, že někteří mohou mít povinností nebo výjimek mnoho. Harmonizovaných kódů jsou desítky a dělí se do několika skupin, které definuje první číslice. Po ní následuje tečka a upřesnění konkrétní povinnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Za kolik lze dnes koupit nejlevněji nové auto?
Zdroj obrázku: Freepik

Překvapení pro řidiče

Harmonizované kódy v sobě mohou skrývat například informaci o tom, že řidič musí během jízdy nosit brýle (01.01). Stejně tak může policista při kontrole zjistit, že řidič může jezdit výhradně s jiným držitelem řidičského oprávnění (05.05). Z řidičského oprávnění se ale policista může dozvědět třeba i to, že řidič nesmí s vozidlem na dálnici a silnici pro motorová vozidla (05.07).

Daných omezení i informací je však mnohem více a obvykle kontrola končí překvapením řidiče, že se na to vůbec přišlo, a nekompromisním konáním policisty. Zároveň je ale třeba dodat, že běžný zdravý řidič bez omezení nebo postižení může mít v oprávnění maximálně kód pro brýle nebo čočky.

Zdroj: https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Silnicni-doprava/Ridicske-prukazy,Autoskoly/Harmonizovane-kody-a-narodni-kody-uvadene-v-RP