Rinspeed XchangE – Autonomní budoucnost je za dveřmi

Švýcarskou společnost Rinspeed máme v redakci rádi pro její bláznivé kreace. Letošní výtvor je v tomto ohledu ovšem tak trochu zklamáním. Místo na první pohled zbytečného futuristického vozidla jsme se dočkali poměrně realistické studie XchangE, která předznamenává blížící se éru autonomních vozidel. Rinspeed za základ použil elektromobil Tesla Model S a zásadně přepracoval jeho interiér.

Základní otázka, která stála za vznikem Rinspeedu XchangE, zní: Jak bude muset být navržen interiér autonomního vozidla, aby mohl nevytížený řidič optimálně naložit s nabytým časem? Hlavní odpovědí jsou především luxusní sedačky ve stylu první třídy letecké dopravy. Za jejich návrhem stojí uznávaný výrobce prostatických zdravotnických potřeb Otto Bock Mobility Solutions. Tato speciální křesla nabízí přes dvacet možných konfigurací interiéru, což by studii XchangE mohla závidět snad všechna rodinná MPV. Potahy jsou vyrobeny z prodyšné textilie, při jejímž výběru a výrobě se kladl veliký důraz na pocit při doteku. V interiéru dále nalezneme například vlnuhedvábí, přičemž barevně je vše laděno v odstínech modré a šedé. Cílem bylo vytvořit vizuálně uklidňující barevnou kombinaci.

Přítomen stále zůstává volant, pro případy, kdy by řidič potřeboval převzít kontrolu nad vozem. V ostatních situacích může být odsunut doprostřed palubní desky, což je umožněno použitím elektronického řízení bez přímé mechanické vazby na kola. A protože bude řidič v autonomním vozidle zbaven nutnosti neustále sledovat vozovku, hlavní roli přebírá multimediální systém. Pro XchangE ho dodala společnost Harman a kombinuje systémy navigace, zábavy a napojení na asistenční a servisní prvky. Veškeré informace jsou zobrazovány prostřednictvím čtyř obrazovek s vysokým rozlišením, přičemž obrovský displej s úhlopříčkou 32 palců supluje funkci domácího kina a může být ovládán jednoduchými gesty. Samozřejmostí je vysokorychlostní připojení k internetu LTE, využívání cloudových služeb a komunikace s okolními vozy. Pro případ fleetového zařazení automobilu disponuje XchangE funkcí vypracovávání reportů, které si může později zaměstnavatel řidiče prostudovat.

Mohlo by vás zajímat:  Toyota Smart Insect - Budoucnost elektromobility

Studie Rinspeedu nabízí také prosklenou střechu, po jejíchž okrajích je v potahu stropu instalováno 358 na sobě nezávislých LED diod. Dalších 98 je pak na palubní desce. Dalším poněkud zbytečným, ale vysoce efektním, detailem jsou luxusní hodinky Patravi TravelTec nad volantem. Výrobce je umístil do průhledného glóbu, který se při zastavení vozidla začne otáčet a tím nabíjet mechanismus hodinek.

Exteriér v případě Rinspeedu XchangE nehrál tak velkou roli, přesto i zde nalezneme odlišnosti od výchozí Tesly. Jedná se především o oba nárazníky, čelní masku a nová dvacetipalcová slitinová kola. Světovou výstavní premiéru studie výrobce naplánoval tradičně na mezinárodní ženevský autosalon, který začne již za několik týdnů.

##RXchangE##

Zdroj: Rinspeed