Řízení při silném větru: maximální opatrnost pomůže řidiči dojet do cíle bez nehody

Man Driving Car Along Highway With Sun Shines Windshield

Silný vítr může být pro řidiče auta velkou výzvou. Pokud se nebudete řídit správnými zásadami, může to vést k nebezpečným situacím na silnici. Silný vítr totiž dokáže auto nejen nepříjemně rozhoupat, ale v nejhorším také převrátit. V tomto článku vám přinášíme několik užitečných tipů, jak na poryvy větru reagovat.

Přizpůsobte rychlost a předvídejte situaci

Když řídíte v silném větru, je důležité přizpůsobit svou rychlost. Pokud jedete příliš rychle, může to vést k tomu, že ztratíte kontrolu nad vozidlem. Během řízení v silném větru byste měli také dbát na konstantní rychlost, díky které budete mít kontrolu i přehled nad dopravou okolo sebe. Často se totiž stává, že kromě silných poryvů větru také prudce prší nebo se zvedá prach, což může snižovat viditelnost. Vždy proto myslete na tři základní reakce:

  • Snižte rychlost na dálnici nebo rychlostní silnici.
  • Udržujte bezpečnou vzdálenost od vozidla před sebou.
  • Buďte připravení na neočekávané situace, například na prudké nárazy větru nebo poletující předměty.
Mohlo by vás zajímat:  V zimě se automobil bez pravidelné údržby neobejde. Zajistí jeho bezproblémový chod

Pokud řídíte v silném větru v městských oblastech, snižte rychlost, abyste mohli rychle zastavit, pokud je to nutné. Snažte se také vyhnout otevřeným prostranstvím, jako jsou parkoviště nebo mosty, které mohou být během silných nárazů větru nebezpečné.

Zdroj obrázku: Freepik

Držte pevně volant a soustřeďte se na jízdu

V silném větru se může auto začít houpat. Abyste udrželi kontrolu nad vozidlem, musíte držet volant pevně a ovládat ho jemnými pohyby. Řízení v silném větru vyžaduje velmi rychlé reakce ze strany řidiče a často také přehled o situaci od spolujezdců. Rozhodně zapomeňte na hraní si s telefonem nebo přepínání rádia.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru nového vozu hledí řada lidí pouze na trendy

Dávejte pozor na nečekané poryvy větru

V silném větru se mohou objevit prudké poryvy, které mohou vůz posunout z jedné strany na druhou. Pokud se tak stane, snažte se okamžitě reagovat. Udržujte opět pevný úchop volantu a přizpůsobte směr jízdy. Pokud se vám nepodaří udržet vozidlo na stejné dráze, zpomalte a zastavte na bezpečném místě, pokud je to možné.

Zdroj: https://www.lesschwab.com/article/how-to-drive-safely-in-high-winds.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora