Řízení v opilosti aneb Z jakého státu si brát příklad

Česká republika, podle několika nezávislých průzkumů považována za zemi pivařů a díky jeho roční spotřebě i alkoholiků, má bohaté zkušenosti se řidiči pod vlivem alkoholu. Těžko najdete ve svém okolí někoho, kdo by nikdy v televizi neviděl reportáž o člověku, který v podnapilém stavu způsobil dopravní nehodu.
Někdy jsou tyto dopravní nehody díky svému charakteru směšné. Legrace ale končí v okamžiku, kdy opilý řidič způsobí někomu úraz a nebo hůř – smrt. Tak lehkovážnému činu, jako je řízení v opilosti, by měla odpovídat i výše trestu. V tomto ohledu by se našemu systému ovšem dalo leccos vytknout.

Tresty za řízení pod vlivem alkoholu u nás

Výše trestů se v České republice pochopitelně liší podle hladiny alkoholu v krvi daného řidiče. Při naměření více jak 0,3 promile alkoholu hrozí řidiči pokuta od 2 500 Kč do 20 000 Kč. S pokutou jde ruku v ruce i zákaz řízení automobilu po dobu od 6 měsíců do 1 roku. Tresty ovšem leckomu připadají komické, jelikož se téměř rovnají překročení rychlosti při jízdě po noční dálnici nad 181 km/h. A srovnávání těchto dvou prohřešků v jedné rovině patrně není nejlepším řešením.

Moldávie vzorem a příkladem pro ostatní státy

V Moldávii ještě před lety měli téměř totožné tresty jako my u nás. Jenže nehod z důvodu požití alkoholu neubývalo. Tak se rozhodli k razantnějším postihům, aby dali řidičům důvod k přemýšlení. Poslanecká sněmovna nedávno schválila zákon, který provinilé řidiče trestá ve výši 25 000 MLD ( v přepočtu na naši měnu se jedná o 33 tisíc korun). S ohledem na moldavskou životní úroveň obyvatelstva Moldávie se jedná o daleko vyšší peněžní obnos.

A u toho znění nového zákona nekončí. K peněžní pokutě se navíc připojuje také okamžitý zákaz řízení, který je zrušen pouze po absolvování dalšího řidičského kurzu. A ne, stále ještě nekončíme. Navíc je hříšník povinen si odkroutit 60 hodin veřejně prospěšných prací v oblastech, kde vydrží jen osoby silnějších povah. Těmi místy jsou hřbitovy a márnice.

Mohlo by vás zajímat:  Autem na dovolenou? 10 věcí, které je třeba udělat – část 1

Nevím jak vy, ale podle mě si většina řidičů v Moldávii teď již velice dobře rozmyslí, zda usednout opilý za volant nebo ne. Nabízí se proto otázka, jestli by něco podobného nezafungovalo i na obyvatele České republiky.

Komentáře