Roboti na silnicích – je to opravdu dobrý nápad?

Mercedes má představit auto, které nebude možné nabourat. To je ale v podstatě vše, co o tom víme. Pravděpodobně by se ale mělo jednat o nejinteligentnější systémy, které zabraňují nehodám, a ještě sofistikovanější bezpečnostní systém. Automobilka Mercedes má prý některé prvky již na prahu sériové výroby. Je to ale opravdu dobré, takovýmto autům se dá říkat roboti. Není lepší, když na silnici jezdí řidiči se zkušenostmi, pudem sebezáchovy a s nějakou tolerancí k ostatním?

Autonomní řízení

Už v minulosti jsme se setkali s auty, které nepotřebují řidiče. Ale nedopadlo to zrovna nejlépe. Dokonce došlo ke smrtelné nehodě, kdy autopilot srazil a usmrtil chodkyni. I Volvo v minulosti prohlásilo, že do roku 2020 v jejich autech nikdo nezemře. Je to opravdu dobrý nápad a co má autonomní řízení zajistit?

  • O 40% snížit počet nehod
  • Možná menší zodpovědnost řidičů

Můžeme věřit technice?

I když se dnes setkáváme, poměrně běžné, s vozidly, která mají různé asistenty na bezpečnou jízdu, vždy je to ale zodpovědnost řidiče a je třeba říct, že dřív nebo později každá technika selže. Je nutné toto riskovat? Není lepší, aby řidiči více dbali na své schopnosti a možnosti? Nevíme, co by takové nenabouratelné auto, jaké chce vyrobit Mercedes, udělalo v případě, že mu do cesty skočí zvěř, co myslíte?

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora