Rolls-Royce chce ve svých vozech zachovat dvanáctiválec, dokud to jen bude možné

S dvanáctiválcem bude končit Mercedes a dokonce i BMW oznámilo, že není proti trendu ubírání počtu válců a výměně za elektřinu příliš imunní. Automobilek, které se ho plánují držet i do budoucna je velice málo. Jednou z nich je ale luxusní Rolls-Royce; ti dokonce ústy předsedy správní rady oznámili, že se dvanáctiválce nehodlají vzdát a ponechají ho, dokud to jen bude možné

Ostatní končí, Rolls-Royce nikoliv

Torsten Muller-Otvos (předseda správní rady) oznámil, že značka Rolls-Royce, na rozdíl od většiny jiných automobilek, bude u svých luxusních vozů vyrábět dvanáctiválec, jak jen dlouho to půjde, respektive dokud to zákony budou umožňovat. Tím se značně liší od ostatních automobilek, u kterých má zrušení zastaralého agregátu obvykle hned několik důvodů:

  • Velký tlak emisních norem
  • Malý zájem
  • Příliš velké výlohy na vývoj nového

Dvanáctiválec i elektřina

Zákazníci dle Torstena Muller-Otvose milují dvanáctiválec. Ten ke značce už jaksi neodmyslitelně patří. Automobilka přesto moc dobře ví, že elektrifikace je budoucnost – dokonce přeskočila fázi hybridů. O změně motoru nelze rozhodně hovořit o překážce, protože pro Rolls-Royce, stejně jako pro elektrický motor, je podstatnější točivý moment než výkon. Nechce tuto změnu však zavést ze dne na den a tak hodlá nabídku své dvanáctiválcové klasiky vedle elektřiny pevně udržovat.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora