Rouška na zpětném zrcátku může vyjít pěkně draho

Highway 2606937 1920

Už je tomu téměř rok, co se roušky staly nedílnou součástí našich životů. Ať už jde o kvalitní respirátory, jednorázové chirurgické roušky nebo pestrou škálu roušek látkových, většina z nás bez nich dnes neudělá ani krok. Při řízení je však odkládáme, tedy pokud nejsme řidiči taxislužby nebo Uberu, případně pokud nevozíme cizí osoby. To dnes ale dělá málokdo. A tak vyvstává otázka, kam s rouškou, aby byla po ruce, zůstala nekontaminovaná, a ještě nám nepřekážela při řízení.

Mohlo by vás zajímat:  Závod v Lipsku opustilo posledních 18 kusů modelu BMW i8

Na zrcátko ne!

Celkem přirozené řešení se nabízí prakticky ve všech autech snad kromě dodávek, které zpětná zrcátka na čelním skle obvykle nemají. Na zrcátko si někteří řidiči tak jako tak věší různé ozdoby, jako jsou osvěžovače vzduchu, talismany či suvenýry, nebo dokonce růžence a jiné náboženské symboly. Tak proč si na něj nepověsit také roušku?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na tuhle otázku odpovídali právníci i policisté – shodli se na tom, že věšení roušky na zrcátko je v rozporu s předpisy. A policisté už dokonce avizovali, že takové jednání budou pokutovat. Podle platných zákonů je totiž každý řidič povinen zamezit, aby mu cokoli bránilo ve výhledu z auta. A poměrně velká rouška, která se pohupuje na zrcátku, je pochopitelně relativně velkou překážkou v zorném poli, zejména při zatáčení a v obdobných situacích.

Mohlo by vás zajímat:  Řízení v létě vyžaduje opatrnost a předvídatelnost

Vozte si krabičku

Většina odborníků doporučuje, abyste si i při řízení nechali roušku nasazenou, nebo ji alespoň měli na obličeji, jen staženou na bradu. Nicméně řízení s takto nasazenou rouškou je poměrně nepohodlné, zejména pokud řídíte s nasazenými brýlemi. Pokud však roušku sundáte, měli byste ji umístit někam, kde se neušpiní.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejlepší je proto buďto používat jednorázovou roušku, kterou po nasednutí do auta jednoduše vyhodíte a před vystoupením si navlečete novou, nebo roušku ukládat do plastové krabičky. Obyčejná uzavíratelná kuchyňská krabička roušku ochrání před všemi nečistotami, navíc ji můžete uložit například do přihrádky před spolujezdcem.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora