Rozjedzy do kopce bývají noční můrou, auta přitom disponují funkcemi, které pomohou

Control 751334 1280

Když se máme rozjet do kopce, může to být pro mnohé doslova noční můrou. Někteří se toho tak obávají, že raději hledají alternativní trasy, aby podobné riziko nehrozilo. I když se ale snažíme sebevíce, nemusíme se takové situaci vyhnout. A v tu chvíli může nastat problém. Přitom řada lidí netuší, že některá auta v tomto zcela sama pomohou. Jak?

Automatická převodovka

Pokud máme auto s manuálem, je třeba umět pracovat se spojkou, brzdou a plynem. Kdo má však auto s automatem, nemusí tento problém řešit. Jediné, co mu stačí používat, je brzdový a následně plynový pedál. Když pustíme brzdu na rovince a máme zařazený stupeň „D“, auto se samo rozjíždí. A přesně tuto vlastnost lze snadno využít v kopci. Stačí povolit brzdu a auto nezačne couvat, ale bude stát, v některých případech se může dokonce i rozjíždět. A žádný problém nehrozí.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní kontrola baterie je nezbytná. Může však způsobit zapeklitý problém, který ne vždy sami vyřešíme
Zdroj obrázku: Pixabay

Funkce Auto Hold

Nemají ji všechna auta, ale pouze některá, často novější. Může být k dispozici jak u aut s automatem, tak i u vozů s manuální převodovkou. Využitím tohoto tlačítka zajistíme, že se auto po zastavení automaticky zabrzdí, tedy zastaví. A při pokusu o rozjetí se zase automaticky odbrzdí. Zatímco u aut s automatem tuto funkci využijeme v kolonách nebo na semaforech, abychom nemuseli stále stát na brzdě, u aut s manuálem to využijeme právě v kopci. Aktivovaná funkce zajistí, že když dáme nohu z brzdy, vůz nezačne couvat a my tak můžeme bez obav provést rozjezd.

Mohlo by vás zajímat:  Počet nabíjecích stanic roste. Jejich výkon ale majitele elektromobilu vždy nepotěší

Ruční brzda

A proč nevyužít to úplně nejzákladnější a nejjednodušší? Tedy ruční brzdu? Stačí ji v kopci zatáhnout, povolit brzdový pedál, nastavit si spojku i plyn a poté brzdu pomalu povolovat a pozvolna se rozjíždět. I tento postup, který učí v autoškolách je zárukou, že se vaše auto při rozjezdu do kopce nerozjede a nedojde k nárazu do vozu za vámi. Stačí jen trocha cviku. Tento postup lze natrénovat klidně i na rovince.

Zdroj: https://drive.govt.nz/get-your-restricted/skills/parking-turning-around-and-hills/hill-driving-manual/